Pragniemy poinformować o nominacji do nagrody w Plebiscycie Edukacyjnym 2024 Gazety Lubuskiej w powiecie gorzowskim dla:
oraz dla nauczycieli:
Od dzisiaj, tj. 22.10.2024 r. można oddawać głosy!
Głosowanie trwa do 28.11.2024 r. do godziny 21:30.
Gratulujemy nominacji i zachęcamy do oddania głosu oraz prosimy o udostępnianie!
Z radością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona do prestiżowego plebiscytu "Podstawowa Szkoła Roku 2025"! To już druga edycja tego ogólnopolskiego konkursu, którego celem jest wyróżnienie najlepszych placówek edukacyjnych w skali kraju, województw i powiatów.
Głosowanie jest bezpłatne i potrwa od 15 listopada 2024 roku do 10 stycznia 2025 roku.
Każdy – uczniowie, nauczyciele oraz rodzice – może oddać swój głos i wspierać naszą szkołę w drodze po tytuł. W plebiscycie bierze udział aż 13 679 szkół z całej Polski, a trzy najlepsze szkoły w kraju oraz w każdym województwie otrzymają:
- prestiżowy tytuł "Podstawowa Szkoła Roku 2025",
- konto premium na portalu WaszaEdukacja.pl.
Zachęcamy całą społeczność szkolną do głosowania i wspierania naszej szkoły!
To wyjątkowa okazja, by pokazać, jak wiele znaczy dla nas wspólnota i zaangażowanie.
Głosowanie dostępne jest pod linkiem:
https://waszaedukacja.pl/szkola-roku/szkoly-podstawowe
Liczymy na Państwa głosy i wsparcie! Razem możemy osiągnąć wielki sukces!
R.N.
15 listopada 2024 r. w Lipkach Wielkich miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – uroczyste otwarcie Gminnego Przedszkola po modernizacji i renowacji. Był to dzień pełen radości, wzruszeń i podziękowań, który na długo zapisze się w pamięci naszej społeczności.
W ramach modernizacji odnowiono elewację budynku, wybudowano nowy parking przed przedszkolem oraz położono nową kostkę pod wiatą w ogrodzie. Te zmiany nie tylko poprawiły estetykę obiektu, ale także znacznie podniosły jego funkcjonalność i komfort.
Uroczystość rozpoczęło symboliczne przecięcie wstęgi, w którym uczestniczyli liczni zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.:
- Wójt Gminy Santok Pan Józef Ludniewski,
- Przewodniczący Rady Gminy Santok Pan Tomasz Skrobański,
- Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Santok Pani Sylwia Gabinecka,
- Radna Powiatu Gorzowskiego Pani Małgorzata Ludniewska,
- Radna Gminy Santok i Sołtys Lipek Wielkich Pani Karolina Piętek,
- Radna Gminy Santok i Przewodnicząca Komisji Oświaty Pani Patrycja Korejwo,
- Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Magdalena Rybska,
- Proboszcz Parafii Lipki Wielkie ks. Kan. Krzysztof Tomaszewicz,
- była Dyrektor Przedszkola Pani Hanna Szostak,
- Wykonawca parkingu Pan Artur Ślusarczyk.
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipkach Wielkich Pan Ferdynand Sańko serdecznie przywitał wszystkich zebranych i wygłosił krótkie przemówienie, po czym głos zabrał Wójt Gminy Santok Pan Józef Ludniewski, który podkreślił, jak ważną rolę pełni przedszkole w życiu każdego dziecka i lokalnej społeczności.
Po oficjalnej części zaproszeni goście zwiedzili odnowione przedszkole, z zainteresowaniem przyglądając się efektom wykonanych prac. Wszyscy byli zgodni – przedszkole prezentuje się pięknie i będzie wspaniałym miejscem nauki i zabawy dla najmłodszych.
Nie zabrakło także części artystycznej przygotowanej przez naszych przedszkolaków. Mali artyści, ubrani w koszulki z napisem Gmina Santok, zachwycili publiczność swoimi występami. W podziękowaniu za nowe, piękne przedszkole dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane upominki.
W uroczystości uczestniczyli również uczniowie ze szkoły podstawowej - absolwenci przedszkola, którzy z radością wspominali swoje pierwsze lata nauki w tym obiekcie.
Z tego miejsca składamy serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Santok, Przewodniczącemu Rady Gminy Santok, Radnym Gminy Santok oraz Pani Sołtys za życzliwość i nieocenioną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy również wszystkim gościom za ciepłe słowa i życzenia, które utwierdzają nas w przekonaniu, że to, co robimy, ma ogromną wartość.
Był to piękny dzień, pełen radości i dumy. Modernizacja naszego przedszkola to inwestycja w przyszłość – w szczęśliwe dzieciństwo i lepszą edukację najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za obecność i wsparcie. Razem tworzymy wyjątkowe miejsce!
R.N.
Z przyjemnością informujemy, że w dzisiejszym wydaniu Gazety Lubuskiej (14 listopada 2024 r.) ukazał się obszerny artykuł promujący nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipkach Wielkich. Na stronie 4 możecie Państwo przeczytać o naszych działaniach, osiągnięciach oraz wartościach, które kierują naszą placówką – wszystko to, co sprawia, że szkoła i przedszkole w Lipkach Wielkich są wyjątkowe.
Dzisiejsze wydanie Gazety Lubuskiej zawiera także specjalny dodatek „Plebiscyt Edukacyjny”, w którym znalazły się pełne listy nominowanych przedszkoli, szkół oraz nauczycieli z regionu. Z dumą informujemy, że wśród nominowanych nauczycieli z naszej placówki są: Natalia Ciborska, Natalia Banaszak, Magdalena Ring, Marek Batóg i Radosław Nowak. W plebiscycie nominowane zostały również nasze placówki: Gminne Przedszkole oraz Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich.
Serdecznie zapraszamy do lektury dzisiejszego wydania Gazety Lubuskiej i zachęcamy do śledzenia działań naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na stronie internetowej oraz Facebook`u. To dzięki takim publikacjom możemy dzielić się naszymi osiągnięciami, pasją do edukacji oraz zaangażowaniem nauczycieli i pracowników, którzy każdego dnia tworzą przyjazne miejsce rozwoju dla naszych uczniów i przedszkolaków.
R.N.
W dniu 14 listopada 2024 r. Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipkach Wielkich, Radosław Nowak, wziął udział w konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu "Pro Europa Viadrina" oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty, Pana Mariusza Biniewskiego. Spotkanie poświęcone było zagadnieniom związanym z wymianami młodzieży oraz możliwościami wsparcia projektów edukacyjnych w szkołach województwa lubuskiego.
Konferencję otworzył Lubuski Kurator Oświaty, Pan Mariusz Biniewski, który wprowadził uczestników w temat spotkania. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie wymian młodzieży oraz międzynarodowych projektów edukacyjnych, szczególnie w kontekście rozwoju kompetencji międzykulturowych i językowych młodzieży. Podkreślił także, jak istotne jest umiędzynarodowienie placówek oświatowych w województwie lubuskim i wskazał na liczne korzyści płynące z tej współpracy dla uczniów i nauczycieli.
Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z możliwościami wsparcia, jakie oferuje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) – organizacja wspierająca liczne inicjatywy edukacyjne między Polską a Niemcami. Omówione zostały również dobre praktyki w zakresie współpracy polsko-niemieckiej, które mogą być inspiracją dla szkół pragnących nawiązać lub rozwijać partnerstwa międzynarodowe.
Udział przedstawiciela naszej szkoły w tym wydarzeniu jest dowodem na zaangażowanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipkach Wielkich w realizację projektów o wymiarze międzynarodowym. Nasza szkoła wielokrotnie korzystała z funduszy PNWM, co pozwoliło na wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz umożliwiło uczniom i nauczycielom rozwijanie umiejętności językowych i międzykulturowych.
Konferencja była istotnym wydarzeniem, pozwalającym na zdobycie cennych informacji i inspiracji, które z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju projektów międzynarodowych w naszej szkole.
R.N.
8 listopada 2024 roku sala wiejska w Lipkach Wielkich stała się miejscem pełnym wzruszeń i dumy z okazji Patriotycznego Koncertu zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipkach Wielkich. Było to wyjątkowe wydarzenie, w którym udział wzięli zaproszeni goście: Pani Dagmara Kowalicka-Szymczak, kierownik CUW w Santoku, Pani Karolina Piętek, Radna Gminy Santok oraz Sołtys Lipek Wielkich, Pani Daria Kaźmierczak, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich, Pani Magdalena Rybska, Przewodnicząca Rady Rodziców Gminnego Przedszkola w Lipkach Wielkich, wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele, rodzice, a także mieszkańcy naszej miejscowości.
Na scenie pojawiły się dzieci z każdej grupy wiekowej, od najmłodszych przedszkolaków po starszych uczniów szkoły podstawowej. Jednak to właśnie przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Lipkach Wielkich wywołały największy aplauz publiczności. Mali artyści zaśpiewali z takim zaangażowaniem i radością, że Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Pan Ferdynand Sańko, poprosił ich o bis, co spotkało się z jeszcze większym entuzjazmem widzów.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła również do programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu 2024”. Punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, tworząc chwilę jedności i dumy narodowej.
Na zakończenie uroczystości przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej wypuścili w niebo biało-czerwone balony, które stały się symbolem wolności i miłości do Ojczyzny. Po zakończeniu części artystycznej, dzieci zostały nagrodzone słodkimi upominkami.
Koncert Patriotyczny w Lipkach Wielkich nie tylko propagował postawy patriotyczne, ale także zrzeszał społeczność szkolną i mieszkańców naszej pięknej miejscowości. Był to piękny przykład, jak ważne jest kultywowanie pamięci o naszych wartościach narodowych i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom.
R.N.
7 listopada 2024 roku w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbył się I Lubuski Kongres Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, którego organizatorem był Lubuski Kurator Oświaty, Pan Mariusz Biniewski. W tym ważnym wydarzeniu dla środowiska oświatowego województwa lubuskiego wziął udział Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipkach Wielkich, Radosław Nowak, reprezentując naszą placówkę i uczestnicząc w dyskusji na temat mediacji jako narzędzia rozwiązywania konfliktów szkolnych i rówieśniczych.
Kongres rozpoczął się od oficjalnego przywitania prelegentów, gości, dyrektorów szkół oraz nauczycieli przez Lubuskiego Kuratora Oświaty, Pana Mariusza Biniewskiego. Pan Kurator w swoim wystąpieniu wprowadził zgromadzonych w tematykę spotkania oraz przedstawił cele Kongresu. Była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy oraz wymiany doświadczeń z zakresu mediacji i koncyliacji, które stanowią nowoczesne narzędzia wspierające rozwiązywanie sytuacji konfliktowych w szkołach.
Tematyka Kongresu obejmowała zagadnienia kluczowe dla współczesnych wyzwań wychowawczych w szkołach. Prelegenci omówili praktyczne aspekty mediacji i koncyliacji w pracy oświatowej, przedstawili Start-up dla mediacji szkolnej i rówieśniczej, a także zaprezentowali działalność Lubuskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji „SIŁA ZGODY”. Uczestnicy Kongresu mieli również możliwość zgłębienia wiedzy na temat szans związanych z mediacją rówieśniczą oraz poznania skutecznych sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych w komunikacji interpersonalnej.
Obecność przedstawiciela naszej placówki na tym wydarzeniu była dla naszej szkoły szczególnie cenna, gdyż stanowiła okazję do zdobycia inspirujących informacji i metod, które będą mogły zostać wdrożone w codziennej pracy z uczniami i nauczycielami. Wprowadzenie mediacji szkolnej i rówieśniczej, jako narzędzia budowania porozumienia i wspierania uczniów w rozwijaniu umiejętności rozwiązywania konfliktów, jest ważnym krokiem w kierunku tworzenia bezpiecznej i sprzyjającej rozwojowi atmosfery szkolnej.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipkach Wielkich będzie realizował program Lubuskiego Kuratora Oświaty „Mediacje są OK”. W ramach tego programu w naszej szkole powstanie koło mediacyjne zrzeszające zarówno uczniów, jak i nauczycieli, którzy będą uczestniczyć w inicjatywach wspierających mediację. Celem koła mediacyjnego będzie rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie rozwiązywania konfliktów, budowania empatii oraz wzmacniania atmosfery wzajemnego zrozumienia i szacunku w naszej społeczności szkolnej.
Dzięki udziałowi w Kongresie i wdrożeniu programu „Mediacje są OK” mamy nadzieję na dalsze wzbogacenie naszej pracy wychowawczej i tworzenie bezpiecznego oraz sprzyjającego rozwojowi środowiska szkolnego dla wszystkich uczniów.
®
Nasza szkoła przystąpiła do Kampanii Dzieciństwo bez przemocy. Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, realizowane od 8 października do 19 listopada 2024 roku. Idea akcji skupia się na:uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec młodzieży,promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.Głównym Partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Wydarzenia honorowym patronatem objęli również: Marszałek Sejmu RP, Szymon Hołownia, Marszałek Senatu RP – Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Ministra ds. Równości – Katarzyna Kotula.
Wśród wielu inicjatyw edukacyjnych podczas kampanii odbywają się:webinary dla nauczycieli koncentrujące się na profilaktyce przemocy,lekcje online dla całych klas dotyczące relacji rówieśniczych,webinary dla rodziców poświęcone reagowaniu na przemoc i profilaktyce krzywdzenia najmłodszych.Kampania zakończy się 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. O godzinie 17:00 tego dnia, fasady budynków i okna mieszkań w całej Polsce rozświetlą się na czerwono – symbolizując sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci.
Wspólnie wspierajmy dzieciństwo mocy bez przemocy!https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktycznym "Godzina dla Młodych Głów". Szkolnym liderem Programu jest pani Magdalena Ring.
Dnia 4 listopada 2024 roku w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbył się II Lubuski Okrągły Stół Edukacyjny pt. „Statut jako najważniejszy dokument w szkole”. Spotkanie to, w którym uczestniczyli uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz 1 i 2 klas szkół ponadpodstawowych z całego województwa lubuskiego, miało na celu przybliżenie młodzieży znaczenia statutu szkolnego jako kluczowego dokumentu, który reguluje funkcjonowanie szkoły i wspiera budowanie szkolnej społeczności.
Spotkanie otworzyli Wojewoda Lubuski, Pan Marek Cebula, oraz Lubuski Kurator Oświaty, Pan Mariusz Biniewski, którzy serdecznie powitali uczniów oraz ich opiekunów i wprowadzili uczestników w temat spotkania.
Nasze uczennice: Emilia Kiljańska oraz Lena Suiker, pod opieką Wicedyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipkach Wielkich, pana Radosława Nowaka, aktywnie włączyły się w dyskusje, reprezentując naszą szkołę i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania statutu oraz jego wpływu na życie szkolne. Ich zaangażowanie oraz dojrzałość w podejściu do poruszanych tematów stanowią inspirację dla rówieśników i powód do dumy dla całej społeczności szkolnej.
Dzięki takiej inicjatywie młodzież miała możliwość wyrażenia swoich opinii i spostrzeżeń, które mogą wpłynąć na przyszłość szkolnych regulacji.
Serdecznie gratulujemy Emilii i Lenie ich zaangażowania oraz dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na tak ważnym wydarzeniu!
®
Miło nam poinformować, że zakończyliśmy prace związane z odnowieniem elewacji naszego Gminnego Przedszkola w Lipkach Wielkich! Nowa, estetyczna i kolorowa fasada to kolejny krok w kierunku zapewnienia dzieciom jak najlepszych warunków do codziennej nauki, zabawy i eksploracji świata!
Ale to dopiero początek! Już wkrótce rozpoczną się kolejne inwestycje, które sprawią, że nasze przedszkole stanie się jeszcze bardziej przyjazne i funkcjonalne dla Naszych Przedszkolaków.
Działamy z myślą o Naszych Przedszkolakach, by mogły codziennie wracać do przedszkola w Lipkach Wielkich z radością i uśmiechem.
®
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania utworów patriotycznych w wykonaniu naszych uczniów.🎶🎤🇵🇱
Strażacy z Lipek Wielkich otrzymali grant z PSE. Poniżej szczegóły:
"Powiększamy swoje możliwości w zakresie ratownictwa technicznego.
Zostaliśmy jednym z laureatów VI edycji programu “Wzmocnij Swoje Otoczenie”.
Dzięki grantowi przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w wysokości 22 540 zł zakupimy do naszej jednostki hydrauliczny rozpieracz kolumnowy, zestaw wsporników progowych i krzyżowych oraz piłę do szyb samochodowych. Zakup ten znacznie rozszerzy możliwości niesienia pomocy w wypadkach komunikacyjnych, w wypadkach maszyn rolniczych, w potencjalnych awariach budowlanych i podobnych zdarzeniach na terenie naszych sołectw i gminy.
Program jest w fazie realizacji a jesienią tego roku narzędzia znajdą się w naszym samochodzie strażackim by nieść pomoc mieszkańcom w kryzysowych sytuacjach. “Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacja życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę. W sześciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 1050 grantów o łącznej wartości prawie 22 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://www.wzmocnijotoczenie.pl/ oraz https://www.energetycznykompas.pl/ "
W dniu 23.10.2024r. w ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klasy 8, pod opieką wychowawcy p. M.Batóga i doradcy zawodowego p. M.Ring, mieli okazję zapoznać się z działalnością Gminnej Spółki Wodno - Ściekowej w Lipkach Wielkich. Uczniowie poznali obowiązki pracowników w poszczególnych zawodach (referent, księgowa, serwisant, kierowca), warunki pracy i niezbędny sprzęt. Wizyta odbyła się dzięki uprzejmości pana Tomasza Skrobańskiego, za co serdecznie dziękujemy.
Rada Rodziców ustaliła składkę na rok szkolny 2024/2025 w wysokości:
I dziecko 60 zł
II dziecko 40 zł
III dziecko 20 zł
Dane do wpłat:
LUBUSKI BANK SPÓŁDZIELCZY
49 8367 0000 0400 1560 5410 0001
W tytule proszę wpisać: składka na radę rodziców oraz imię, nazwisko i klasa
18 października 2024 r. w hali sportowej szkoły podstawowej w Lipkach Wielkich odbył się Gminny Dzień Seniora. Po godzinie 17 cała hala wypełnia się wspaniałymi gośćmi, którzy licznie przybyli ze wszystkich zakątków naszej pięknej gminy. Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości przez Wójta gminy Santok pana Józefa Ludniewskiego odbyła się część artystyczna dedykowana szacownym seniorom naszej gminy. Wystąpiły dwie uczennice naszej szkoły: Natalia Witczak z klasy 5A i Oliwia Piętek z klasy 8 oraz absolwentka szkoły podstawowej w Lipkach Wielkich: Zuzanna Piątek. Seniorzy świętowali przy rytmach muzyki granej na żywo oraz przy pysznym cateringu.
Dzień Pieczonego Ziemniaka jest na stałe wpisany w kalendarium wydarzeń w naszej szkole, jednak już dawno nie mieliśmy okazji spędzić go w tak fantastyczny sposób.
W ten mroźny poranek uczniowie klas 1-3 wybrali się wraz z wychowawczyniami na pole do państwa Małgorzaty i Łukasza Rudnickich. A tam czekały... Ziemniaki!Mnóstwo dorodnych ziemniaków, które aż chciało się wyzbierać.
Po ciekawej pogadance przedstawionej przez panią Małgorzatę, uczniowie ruszyli w pole. Nie upłynęło dużo czasu gdy spore drewniane skrzynie zostały zapełnione przez dzielnych zbieraczy. Nie da się opisać ich zaangażowania i radości!
Po tak ciężkiej pracy należał się posiłek i odpoczynek. W ognisku czekały już upieczone ziemniaki, a uczniowie przystąpili do opiekania kiełbasek. Po zjedzeniu część dzieci zajęła się zabawą, a wytrwali zbieracze wrócili na pole.
Ostatnim punktem Święta Pieczonego Ziemniaka były warsztaty, oczywiście z wykorzystaniem ziemniaka. Dzieci stworzyły Pana Ziemniaka, który będzie ich pamiątką z tego wspaniałego dnia.
Bardzo dziękujemy państwu Rudnickim za przygotowanie wspaniałego wydarzenia dla naszych uczniów. Chętnie wrócimy pomóc przy zbiorach w przyszłym roku!
Wychowawczynie i uczniowie klas 1-3.
Jest nam niezmierni miło poinformować, że Przedszkole w Lipkach Wielkich dołączyło do programu Mali Wielcy Odkrywcy!
Celem programu Mali Wielcy Odkrywcy jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji.
Niebawem Przedszkole w Lipkach Wielkich rusza z realizacją tego wspaniałego projektu!
https://maliwielcyodkrywcy.pl/
®
12 października z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej odbyła się jednodniowa wycieczka nauczycieli i pracowników szkoły do Poczdamu- stolicy Brandenburgii.
Pogoda dopisała, więc przemierzyliśmy kilkanaście kilometrów na piechotę, zwiedzając wiele poczdamskich atrakcji, między innymi- Pałac Cecilienhof, w którym latem 1945 r. odbywał się konferencja poczdamska, a który zarazem jest ostatnim pałacem wzniesionym przez Hohenzollernów. Był to również ostatni moment na odwiedzenie tego pięknego miejsca, bowiem niebawem pałac zamyka się na ok. 3 lata w związku z pracami remontowymi oraz tworzeniem kolejnej atrakcji, jakim będzie hotel w tym zabytkowym obiekcie. Pałac Sanssouci – przepiękna letnia rezydencja króla Fryderyka II Wielkiego. Wnętrza tego pięknego niemalże 300 letniego pałacu zrobiły duże wrażenie na uczestnikach. Spacer po 300 hektarowym parku dostarczał ciekawych niespodzianek w postaciach choćby ogrodu włoskiego, domku chińskiego oraz rzeźb antycznych. Uczestniczy zwiedzili i poznali historię starego miasta, dzielnicy holenderskiej, jak również Aleksandrówki.
Wycieczkę pilotował wicedyrektor (germanista) Radosław Nowak, który opowiadał uczestnikom zawiłą biografię rodu Hohenzollernów oraz oprowadzał po zabytkach Poczdamu.
Zwieńczeniem wyjazdu była uroczysta kolacja w Słubicach, w czasie której mieliśmy okazję odpocząć po pełnym atrakcji dniu i podzielić się wrażeniami z wycieczki. Wyjazd był bardzo udany, a program wypełniony do ostatniej minuty.
®