Dnia 16.02.2022 w naszej szkole odbył się Dzień Sztuki pod hasłem - LEŚNI PRZYJACIELE. Tym razem z wiadomych powodów dla klas 1-4. Naszym gościem był pan Dominik Wieczorkiewicz z nadleśnictwa Karwin, który we wspaniały sposób przedstawił nam środowisko życia leśnych zwierząt, ich znaczenie i zwyczaje, wygląd, sposób odżywiania i poruszania się. Mogliśmy też zobaczyć, jakie pozostawiają ślady, by w przyszłości móc rozpoznać ich obecność w różnych miejscach lasu.
Po części prezentacyjnej uczniowie ruszyli do twórczej pracy, by przedstawić swoją wizję plastyczną lasu i jej mieszkańców. Rezultaty będzie można podziwiać w szkolnym korytarzu a migawki z pracy przedstawiamy na zdjęciach.
Cieszymy się z ich radości tworzenia i myślenia o zwierzętach, jako o istotach czujących, mających prawo do życia bez cierpienia.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich informuje o terminach rekrutacji dzieci do klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023
Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły (obwód szkoły obejmuje w całości miejscowości: Lipki Wielkie, Lipki Małe, Ludzisławice, Nowe Polichno, Baranowice, Mąkoszyce, Jastrzębnik) przyjmowane są do szkoły z urzędu na podstawie zgłoszenia, które należy złożyć w sekretariacie szkoły w terminie od 24.02.2022 r. do 16.03.2022 r. do godz. 15.00. Złożenie zgłoszenia jest równoznaczne z przyjęciem do szkoły.
Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły przyjmowane są po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego (o ile szkoła dysponuje wolnymi miejscami) na podstawie wniosku, który należy złożyć w sekretariacie szkoły w terminie od 24.02.2022 r. do 16.03.2022 r. do godz. 15.00.
Opublikowanie list kandydatów (wywieszona lista w szkole) zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych nastąpi 1.04.2022 r. o godz. 12.00. Zakwalifikowanie nie jest równoznaczne z przyjęciem do szkoły. Aby dziecko zostało przyjęte do klasy pierwszej, konieczne jest jeszcze złożenie w terminie 1-8.04.2022 r. pisemnego potwierdzenia przez rodzica lub opiekuna prawnego woli przyjęcia do szkoły (załącznik nr 3 do Regulaminu rekrutacji uczniów).
Szczegółowe terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego określa załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr IX/2022 Wójta Gminy Santok z dnia 28 stycznia 2022 roku.
Zarządzenie Nr IX/2022 Wójta Gminy Santok z dnia 28 stycznia 2022 roku
Karta zgłoszenia do klasy pierwszej
Klauzula informacyjna RODO Szkoły
Uczniowie klas I-III dedykują występ kochanym Babciom i Dziadkom.
W dniach 31 stycznia - 25 lutego 2022 roku odbywać się będą w szkole konsultacje dla uczniów klasy VIII z przedmiotów egzaminacyjnych według następującego planu:
j.polski - czwartek, lekcje 1-2;
matematyka - środa lekcja 3 i czwartek lekcja 3;
j.angielski - środa lekcja 5 i piątek lekcja 3;
j.niemiecki - wtorek lekcja 6 i środa lekcja 5.
Udział uczniów w konsultacjach jest dobrowolny. W tym samych czasie pozostali uczniowie będą mieli lekcje zdalnie. Uczniowie, którzy skończą konsultację, będą mieli możliwość uczestniczenia w pozostałych zajęciach lekcyjnych zdalnie w pracowni informatycznej - nie muszą więc się przemieszczać do domu.
Pedagog szkolny będzie w szkole według planu, tj. w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 8.00- 15.00.
Od 27 stycznia do 27 lutego br. nauczaniem zdalnym zostaną objęci uczniowie klas 5-8.
Uczniowie klas 1-4 szkół kontynuują naukę w formie stacjonarnej.
Dla uczniów klasy 8 odbywać się będą w szkole konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych. Plan konsultacji przekażą nauczyciele uczący w/w przedmiotów w klasie 8.
Rejonowe konkursy przedmiotowe odbędą się w szkole według podanego w terminarzu harmonogramu. Uczniowie biorący udział w konkursach zbierają się danego dnia w szkole o godz. 9.30.
Jest możliwość pobierania nauki zdalnej w szkole przy komputerze, jeśli warunki domowe na to nie pozwalają.
Wszelkie inne zajęcia: rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, wyrównawcze z j. polskiego i matematyki odbywać się będą w szkole - w systemie stacjonarnym.
Świetlica szkolna czynna będzie od godz. 7.00 do odjazdu ostatniego ucznia.
16 stycznia 2022 r. na zaproszenie księdza Proboszcza K. Tomaszewicza, uczniowie klas I-III wystawili jasełka podczas mszy św. w kościele w Goszczanowie. Było to pierwsze wystąpienie dzieci przed inną publicznością niż szkolna. Pomimo tremy, ograniczonego miejsca do występów, mali aktorzy wspaniale sobie poradzili. Po występie uczniowie otrzymali gromkie brawa, a ks. Proboszcz obficie nagrodził ich słodkościami.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniach do wystawienia jasełek w kościele w Goszczanowie.
J. Tyktor
E. Mandziuk
W piątek 14 stycznia 2022 r. w naszej szkole odbył się kolejny Festiwal Kolęd i Pastorałek. Głównym celem festiwalu jest propagowanie kultury muzycznej oraz pielęgnowanie tradycji kolędowania. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 14 uczniów. Każdemu występowi towarzyszył dreszczyk emocji. Dla niektórych wykonawców było to pierwsze wystąpienie przed szerszą publicznością.
Komisja konkursowa w składzie: dyrektor szkoły pan Ferdynand Sańko, ksiądz proboszcz Krzysztof Tomaszewicz, pani Jolanta Tyktor, wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – Oliwia Piętek – „Pastorałka anielska”.
II miejsce ex aequo – Zuzanna Dzielendziak – „Tylko jedna jest taka noc” i Natalia Witczak – „Do szopy, hej pasterze”.
III miejsce Julita Falów i Jakub Śniegowski – „Pastorałka od serca do ucha”.
Gratulujemy zwycięzcom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Pięknych, zdrowych i rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności
w Nowym Roku 2022
życzy dyrektor Szkoły Podstawowej
w Lipkach Wielkich
Dnia 17 grudnia 2021 roku, jak każe tradycja, mali aktorzy z klas I-III wystawili jasełka dla społeczności szkolnej. Pomimo ekspresowego tempa przygotowań, przedstawienie ujęło oglądających. Śpiew, stroje, gra aktorska porwały każdego i wprowadziły w świąteczny nastrój. Wszyscy zgromadzeni włączyli się w kolędowanie.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za przygotowanie strojów, a Radzie Rodziców za zasponsorowanie strojów dla chóru.
15 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie i wręczenie nagród uczniom naszej szkoły biorącym udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Santoku. Temat prac plastycznych "Dom i rodzina miejscem bezpiecznym" miał na celu podniesienie świadomości dzieci dotyczących działań związanych z przemocą oraz promowanie stylu życia wolnego od agresji i cierpienia.
Nagrodzeni uczniowie to: Amelia Nowak, Bartosz Banyś, Barbara Ślusarczyk, Oliwer Niemojewski, Artur Mendel, Emilia Kiliańska, Roksana Ambrosius i Martyna Wojciechowska.
Gratulujemy i dziękujemy za ciekawe prace!
Ewa Korzeniowska
Nasza szkoła wzbogaciła się o AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny.
Defibrylator AED jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego, służyć w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych takich jak: instytucje, urzędy czy szkoły.
AED w naszej szkole znajduje się w głównym holu, w widocznym miejscu. Będzie służył nie tylko społeczności szkolnej, ale również lokalnej.
Ponadto zakupiliśmy AED treningowe – urządzenie, dzięki któremu wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zostaną przeszkoleni z obsługi prawdziwego defibrylatora. Już niebawem klasa 8 podczas lekcji EDB rozpocznie pierwsze ćwiczenia.
Natalia Banaszak
W naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Sportowy, w którym wzięli udział uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami. Rywalizacja była bardzo wyrównana i przysporzyła uczestnikom wiele radości. Dzieci bardzo aktywnie brały udział we wszystkich konkurencjach.
Podczas turnieju nie zabrakło również mikołaja, który rozdawał słodkie upominki, a także elfów, które chętnie mu pomagały. Każda klasa otrzymała również pamiątkowy dyplom za udział w turnieju i mogła zrobić sobie zdjęcie z przybyłym mikołajem.
Wszyscy uczestnicy rywalizacji mieli mikołajowe czapki dla podkreślenia charakteru święta. Dodatkowo pozostali uczniowie z klas IV-VIII, którzy przyszli w takiej czapce nie byli tego dnia odpytywani.
Turniej był doskonałą okazją do zaszczepienia w dzieciach ducha zdrowej rywalizacji, a także przypominał, że nie zawsze wygrana jest najważniejsza. Liczy się bowiem współpraca i przede wszystkim uczciwa i dobra zabawa!
W czwartek, 18 listopada na stadionie w Kostrzynie nad Odrą odbył się Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” powiatu gorzowskiego, w którym wystartowała nasza drużyna chłopców U – 10.
Drużyna złożona z chłopców kl. II i III SP Lipki Wielkie walczyła dzielnie i zajęła ostatecznie III m. Po zaciętych meczach uległa drużynom z SP 4 i 2 z Kostrzyna nad Odrą.
Uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość po raz pierwszy od dłuższego czasu uczestniczyć w sportowej rywalizacji z innymi drużynami, aby zaprezentować swoje umiejętności piłkarskie. Była to dla nich również wielka sportowa przygoda i wspaniała zabawa.
Drużynę naszą reprezentowali uczniowie z klas II i III SP
1.Adam Banaszak kl. IIa
2.Kacper Nita kl. IIa
3.Jakub Budzałek kl. IIb
4.Alan Nowaczyk kl. IIb
5.Damian Bełtowski kl. III
6.Hubert Lehmann kl. III
7.Filip Polak kl. III
Krzysztof Celejewski – opiekun drużyny.
Dnia 17 listopada 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich pod opieką Pana Dyrektora Ferdynanda Sańko i Pani Natalii Ambroszczyk zorganizowali w Starym Polichnie Wieczór Zaduszek dla Seniorów.
Spotkanie odbyło się na sali wiejskiej, gdzie uczniowie zaskoczyli Gości pięknym wystąpieniem.
Pan Dyrektor jako gospodarz spotkania przywitał osoby zgromadzone.
Część artystyczna składała się z piosenek i recytacji.
Jako pierwsza na scenie zagościła Zuzanna Piątek z klasy ósmej. Zaśpiewała polską wersję "Hallelujah" oraz "Taki kraj".
Po występie Zuzanny swoje zdolności miała możliwość pokazać uczennica klasy czwartej Zuzanna Dzielendziak, która recytowała wiersz Władysława Broniewskiego "Zaduszki".
Kolejno wystąpiła absolwentka naszej szkoły Ewa Kwaśniewska, dzięki niej mogliśmy usłyszeć utwór Anny German "Człowieczy los". Następny na scenie wystąpił Bartosz Pielak, uczeń klasy czwartej, który mówił wiersz Joanny Kulmowej "W Zaduszki". Oliwia Piętek wprowadziła wszystkich w chwilę zadumy, śpiewając piosenkę "Biały krzyż". W ostatniej recytacji wystąpiły uczennice klasy czwartej: Lena Suiker, Julia Szafrańska oraz Jagoda Rzeszutek. Dziewczyny w piękny sposób zaprezentowały wiersz Jana Twardowskiego "Żal". Inny utwór tego autora przygotowała Ewa Kwaśniewska, która zaśpiewała "Śpieszmy się kochać ludzi".
Tym akcentem część artystyczna została zakończona.
Pan Dyrektor podziękował za zaufanie i wybranie naszej szkoły jako tej, która mogła brać udział w tym wydarzeniu. Wręczył symboliczny bukiet kwiatów najstarszej Pani z publiczności.
Zanim pożegnaliśmy się z Seniorami, usłyszeliśmy wiele miłych słów od Pani Anity Łukowiak, kierownik OPS w Santoku. To właśnie dzięki jej inicjatywie mieliśmy szansę na umilenie czasu Seniorom w tym dniu.
Ten wieczór był początkiem współpracy.
10 listopada 2021 w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbyła się uroczystość związana z obchodami Święta Pracownika Służby Cywilnej. W spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt ważnych osobistości, m.in. dyrektorzy wydziałów Urzędu Wojewódzkiego, pracownicy oraz Wojewoda Edward Dajczak. Była to okazja do podziękowania zebranym za wzorową pracę oraz wręczenie medali, odznaczeń i nagród.
Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich została wyróżniona udziałem w oprawie artystycznej podczas tej uroczystości. Pięknie zaprezentowały się: Zuzanna Piątek i absolwentka Ewa Kwaśniewska w występie wokalnym.
Niestety impreza ta miała charakter spotkania zamkniętego. Jeśli ktoś chciałby obejrzeć na żywo utalentowane piosenkarki oraz innych jeszcze wykonawców ze Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich, to taka okazja przydarzy się 17 listopada 2021 r. o godz. 16.30 w sali wiejskiej w Starym Polichnie. Będą to Zaduszki prezentowane tamtejszym seniorom.
09 listopada 2021 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym odbył się VII Bieg Niepodległości im. Leona Mazura. W zawodach wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Celem imprezy było upamiętnienie osoby wieloletniego dyrektora SOSW w Lipkach Wielkich p. Leona Mazura, upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz propagowanie i upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.
Nasi uczniowie zdominowali całe zawody, wygrywając biegi w swoich kategoriach wiekowych.
Końcowe wyniki uczniów SP Lipki Wielkie:
Klasy I-III dziewczęta
1. Hanna Mandziuk
2. Alexandra Gałązka
3. Adriana Rzeczyńska
Klasy I-III chłopcy
1. Damian Bełtowski
3. Jakub Budzałek
Klasy IV-VI dziewczęta
1. Jagoda Rzeszutek
2. Emilia Kiljańska
3. Agata Porańczyk
Klasa IV-VI chłopcy
1. Bartosz Gromala
2. Szymon Szafrański
Klasy VII-VIII dziewczęta
1. Alicja Danielak
2. Martyna Skorupska
3-4 Nowak Amelia, Karolina Malińska
Klasy VII-VIII chłopcy
1. Amadeusz Obara
2. Mateusz Jasiński
3. Antoni Twardowski
Po zawodach odbyło się wręczenie dyplomów i medali oraz losowanie cennych nagród ufundowanych przez licznych sponsorów. Dwie główne nagrody ufundowane przez rodzinę pana Leona Mazura wylosowali uczniowie naszej szkoły:
Agata Porańczyk (rower)
Szymon Szafrański (głośnik+słuchawki).
Gratulujemy naszym uczniom bardzo dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
Żołnierskie pieśni, piosenki i przyśpiewki nieodłącznie towarzyszyły żołnierzom Polskich Legionów.
Powstawały często spontanicznie, w marszu, w bitwie, na kwaterach i w okopach. Czasem śpiewano je do zasłyszanych melodii ludowych. Krzewiły one ducha polskości, przypominały o zwycięskich bitwach, zagrzewały do boju, czasem bywały modlitwą.
8 listopada 2021 r. w naszej szkole Koncertem Patriotycznym uczciliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie śpiewali pieśni legionowe oraz piosenki współczesne, które wyjaśniają co to jest niepodległość i patriotyzm.
5 listopada uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.
Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie, ilustracji oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Uczniowie świetnie radziły sobie z zadaniami.
Podczas prezentacji bajkowych przebrań nie zabrakło: Księżniczek, Myszki Miki, Królewny Śnieżki, Kubusia Puchatka, Czerwonego Kapturka i wielu innych postaci. Wszyscy przebierańcy zostali nagrodzeni słodkościami.
Bajkowi bohaterowie pojawiają się nie tylko w filmach, ale przede wszystkim na kartkach książek i książeczek dla dzieci. Aby te książki z bajkami służyły nam jak najdłużej, uczniowie przypomnieli również, jak należy szanować wszystkie książki.
To spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości.
W piątek 29 października 2021 r. odbyło się spotkanie młodzieży naszej szkoły z Maciejem Lepiato.
Nasz gość jest lekkoatletą, specjalizującym się w skoku wzwyż, mistrzem paraolimpijskim i czterokrotnym mistrzem świata osób niepełnosprawnych. Startuje również w skoku w dal (w konkurencji tej zdobył brązowy medal mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w 2013 roku).
W 2010 zdobył srebrny medal mistrzostw Polski młodzieżowców oraz reprezentował kraj w meczu międzypaństwowym w tej kategorii wiekowej.
Pierwszy międzynarodowy sukces, w gronie niepełnosprawnych sportowców, odniósł na mistrzostwach świata w Christchurch (2011), gdzie stanął na najwyższym stopniu podium. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012) zdobył złoty medal i poprawił rekord świata na 2,12 m. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio (2016) zdobył złoty medal i poprawił rekord świata na 2,19 m.
Dwukrotny brązowy medalista halowych mistrzostw Polski seniorów (2013, 2014). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2016 r.
Maciej Lepiato opowiedział o swojej karierze sportowej i odpowiadał na liczne pytania uczniów.