W dniach 6-13 grudnia na zamku Trebnitz spotkali się uczniowie z 4 krajów Unii Europejskiej: Polski, Niemiec, Czech i Litwy, by wspólnie realizować projekt wymiany młodzieży. Z naszej szkoły w projekcie uczestniczyło 15 uczniów i dwóch opiekunów- Radosław Nowak i Dorota Dębska.
Uczniowie zostali podzieleni na pięć grup warsztatowych: taniec, muzyka, teatr, komiks i film. Pracowali pod okiem trenerów, podejmując temat zrównoważonej Europy oraz aktualne problemy Unii Europejskiej. Spotkania w ramach grup roboczych rozwijały kompetencje językowe uczniów, zwłaszcza w zakresie języka angielskiego i niemieckiego.
Odbyły się także 4 wieczory kulturalne, w tracie którychuczniowie prezentowaliswoją szkołę, region i państwo. Ponadto zostały przedstawione elementy kultury każdego kraju- taniec, śpiew oraz regionalne jedzenie. Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji zaprezentowano po dwa utwory w językach narodowych.
W środę wszyscy uczestniczyli w wycieczce do Berlina, gdzie mieli okazję zwiedzić niemiecki parlament- Reichstag, a także nowoczesne centrum nauki –Futurium, które zostało otwarte przed trzema miesiącami.Obejrzeli także najważniejsze zabytki i poznali ich historię. Wśród nich znalazły się: Brama Brandenburska, Plac Poczdamski, Pomnik Holocaustu i in.
Niezwykłą atrakcją dla uczniów była możliwość zrobienia zakupów w największym centrum handlowym- Mall of Berlin. Kulminacyjnym punktem wycieczki był udział w tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym, na którym mieli okazję spróbowania regionalnych produktów oraz zakupu ciekawych prezentów gwiazdkowych.
Radosław Nowak i Dorota Dębska
Więcej zdjęć >>TUTAJ<<
9 grudnia 2019 r. uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Gniezna. Wyjechaliśmy o godzinie 6.00 spod budynku szkolnego, a dotarliśmy na miejsce o godzinie 9.50. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od fabryki bombek i obserwacji czterech głównych działów produkcji. Poznaliśmy tam etapy powstawania bombek. Następnie udaliśmy się na warsztaty plastyczne. Każdy uczestnik zdobił cztery bombki według własnego pomysłu, które zabraliśmy do domu. Byliśmy tez w sklepiku producenta, gdzie mogliśmy kupić różne bombki. Potem zjedliśmy pyszny dwudaniowy obiad. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. Wyruszyliśmy więc do katedry, gdzie czekał na nas przewodnik. Poznaliśmy tam historię życia Świętego Wojciecha i obejrzeliśmy piękną, zabytkową budowlę. Po spotkaniu z przewodnikiem był czas na kupno pamiątek. Potem udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Wycieczka ta była ciekawa i bardzo nam się podobała.
Więcej zdjęć >>TUTAJ<<
W dniu 07.12.2019 w hali sportowej w Lipkach Wielkich odbyła się druga edycja turnieju „Gramy dla Filipa”, której celem było zebranie środków na rehabilitację 8-letniego mieszkańca Lipek Filipa Kozłowskiego.
W turnieju udział wzięło 8 zespołów. Po bardzo wyrównanych meczach zwycięstwo w finale w rzutach karnych odniosła drużyna Sokoła Gościm. Drugie miejsce zajął zespół Janax Galaxia, a podium uzupełniła drużyna StralCo.
Najlepszym strzelcem turnieju został Sebastian Grabski, najlepszym bramkarzem Mikołaj Wawrzyn, a MVP turnieju Kamil Onichimowski.
Podczas trwania turnieju przeprowadzona została loteria fantowa, zabawy dla dzieci w formie współzawodnictwa oraz licytacje, całość kwoty uzbierana dla Filipa przekroczyła 8 tysięcy złotych.
18 listopada klasa VII przedstawiła inscenizację fragmentów "Zemsty" Aleksandra Fredry w ramach lekcji języka polskiego. Było to podsumowanie cyklu lekcji poświęconych tej lekturze. Wśród uczniów tej klasy ujawniło się wiele aktorskich talentów!
25 listopada uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich odwiedzili nową siedzibę OSP. Strażacy zademonstrowani sprzęt jakim dysponują i przeprowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Dziękujemy!
Już po raz dziesiąty w Lipkach Wielkich odbył się Konkurs Recytatorski. W tym roku do konkursu zgłosiło się 58 recytatorów z 13 szkół podstawowych. Tematyka konkursu wiązała się z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicą Powstania Warszawskiego. Poezja wojenna była przedmiotem recytacji w dwóch najstarszych kategoriach wiekowych, w klasach V-VI oraz VII- VIII. Natomiast najmłodsi uczniowie recytowali wiersze o jesieni.
W komisjach konkursowych pracowało 9 niezależnych jurorów: Ewa Krzyżanowska, Małgorzata Protoklitow, Bogusława Sańko, Marzena Myka, Wioletta Prylińska, Kamila Cierach, Małgorzata Niewiadomska, Maria Lewińska, Marcin Ciężki. Konkurs objęty był patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty oraz Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.
Po uroczystym otwarciu imprezy przez dyrektora Ferdynanda Sańko oraz przekazaniu w imieniu organizatorów wskazówek przez Dorotę Dębską, rozpoczęły się konkursowe zmagania.
Po recytacjach uczniowie SP w Lipkach Wielkich przedstawili część artystyczną, na którą złożyły się pieśni powstańcze oraz prezentacja multimedialna o Powstaniu Warszawskim, przygotowana przez ucznia klasy ósmej- Jakuba Kłosa.
Następnie ogłoszono werdykt jury i wręczono nagrody.
Klasy I-IV
I miejsce : Lena Gapska – SP nr 2 Drezdenko
II miejsce: Maria Grupińska – SP nr 1 Drezdenko
III miejsce: Julia Szafrańska – SP Lipki Wielkie
Wyróżnienia:
Lena Rumieniecka- SP Lipki Wielkie oraz Daria Gruszewska- SP nr 2 Drezdenko
Klasy V-VI
I miejsce : Julia Węgrzyn- ZSP Witnica
II miejsce: Michelle Bednarowska- SP nr 1 Drezdenko
III miejsce: Zuzanna Piątek- SP Lipki Wielkie
Wyróżnienia:
Magdalena Weyna – SP nr 2 Drezdenko oraz Jacqueline Suiker – SP Lipki Wielkie
Klasy VII - VIII
I miejsce : Amelia Chwiłkowska- SP nr 2 Kłodawa
II miejsce: Zuzanna Witczak – SP Lipki Wielkie
III miejsce: Alicja Jędrachowicz- SP Kłodawa
Wyróżnienia:
Kacper Łukaszonek – SP Stare Kurowo oraz Nikola Jabłońska- SP Deszczno
Dorota Dębska
W dniach 18-22.11.2019 r. uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej z Lipek Wielkich wraz z partnerami ze szkoły podstawowej Bertolta Brechta w Bukow uczestniczyli w międzynarodowej wymianie uczniów, która odbyła się w Zamku Trebnitz. Uczniowie przez tydzień realizowali wspólny projekt ćwicząc z profesjonalistami w następujących grupach projektowych: iluzja/magia, żonglerka oraz akrobatyka. Uczniowie stworzyli niebywały program artystyczny, który zaprezentowali rodzicom, pracownikom zamku oraz przybyłym gościom 21.11.2019 r. Godzinny program zachwycił przybyłych widzów. Uczniowie doskonale zintegrowali się ze swoimi koleżankami i kolegami z Niemiec. Nauczyciele obu szkół odbyli również szereg rozmów oraz ustaleń, które zmierzają do dalszej współpracy oraz realizacji kolejnych międzynarodowych projektów.
R.N.
14 listopada 2019 roku odbyła się VI edycja Biegu Niepodległości im. Leona Mazura. Organizatorem zawodów był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lipkach Wielkich. Z bardzo dobrej strony pokazali się uczniowie naszej szkoły.
Oto medaliści w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Klasy I-III
Kiljańska Emilia- 1 miejsce
Malińska Marysia- 3 miejsce
Gromala Bartosz- 1 miejsce
Szafrański Szymon- 2 miejsce
Ślusarczyk Wojciech- 3 miejsce
Klasy IV-VI
Witkowska Emilia- 1 miejsce
Motyl Agata- 2 miejsce
Danielak Alicja- 3 miejsce
Szafrański Bartosz- 3 miejsce
Klasy VII-VIII
Grzegorczyk Wiktoria- 2 miejsce
Motyl Oliwia- 3 miejsce
Majchrzak Dawid- 1 miejsce
Opiekunem naszej drużyny był pan Marek Batóg
12 listopada 2019r. w sali wiejskiej w Lipkach Wielkich odbył się Koncert Patriotyczny poświęcony piosenkom i pieśniom z Powstania Warszawskiego.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Pan Ferdynand Sańko powitał zaproszonych gości: Panią Dyrektor Gminnego Przedszkola w Lipkach Wielkich - Hannę Szostak, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Wawrowie - Panią Magdalenę Szostak, Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lipkach Wielkich Pana Ireneusza Gasza, nauczycieli i wychowanków tegoż Ośrodka, opiekunów i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Santoku przewodniczącą Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich Panią Katarzynę Szafrańską, rodziców i dziadków uczniów naszej szkoły oraz społeczność Lipek Wielkich i okolic.
Andrzej Morro formuje kolumnę:
- Oficerowie na czoło! Kompania marsz!
Dochodzimy kolumną do ulicy Przebieg i po chwili wkraczamy na Bonifraterską, waląc mocno butami o bruk staromiejskich uliczek. Z bram wychodzą ludzie. Uśmiechają się do nas i rzucają nam słodycze.
Od czoła pada komenda:
- Kompania śpiewa!
Z setki ust rozlega się głos naszej szturmowej piosenki:
Hej, chłopcy, bagnet na broń...
Otaczają nas ludzie. Niektórzy towarzyszą nam idąc z boku. A my śpiewamy coraz głośniej. Wszak to nasze powitanie ze Starym Miastem, które będzie dla nas barykadą, domem, rodziną, a dla niejednego stanie się grobem. Ale teraz o tym nie myślimy...
Cytatem z "Pamiętnika żołnierzy z batalionu Zośka" prowadzący uczniowie klasy VII Anita Lehmann i Patryk Piętek rozpoczęli koncert.
Piosenki, które powstały podczas II wojny światowej, podejmowały różnorodną tematykę. Te, które ośmieszały niemieckiego okupanta, były ważnymi narzędziami walki z wrogiem. Inne opowiadały o codziennym życiu cywilów w czasie działań wojennych i pod okupacją. Jeszcze inne sławiły męstwo polskich żołnierzy.
Walczący z Niemcami polscy żołnierze śpiewali piosenki umacniające wolę walki i nadzieję na zwycięstwo. Utwory te były najczęściej utrzymane w energicznym rytmie marsza i miały pogodny nastrój, choć w niektórych można było usłyszeć nutę zadumy. Ich autorami byli zarówno amatorzy jak i utalentowani kompozytorzy i poeci.
Mimo upływu kilkudziesięciu lat piosenki okupacyjne i powstańcze w dalszym ciągu są w żywej pamięci warszawiaków, są śpiewane przez młodzież harcerską, nadal wywołują wzruszenie i refleksję nad historią Warszawy i Polski.
W dniach 21.10.2019 r. – 26.10.2019 r. uczniowie z klasy 5 uczestniczyli w wymianie międzynarodowej uczniów „Klassenreise zur Musik”. Podczas tej niezwykłej „Podróży muzycznej” uczniowie naszej szkoły wraz z partnerami ze szkoły „Theodor-Fontane-Schule” z Poczdamu realizowali wspólny projekt, którego efektem było powstanie pięknego występu musicalowego. Patronat nad projektem objął słynny niemiecki muzyk, kompozytor oraz autor piosenek dla dzieci – Rolf Zuckowski, który przywitał uczestników pierwszego dnia. Jego Fundacja „Kinder brauchen Musik” (Dzieci potrzebują muzyki) wsparła finansowo projekt. Środki na realizację projektu pozyskano również z „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”. Wspólnie spędzony tydzień w Zamku Trebnitz okazał się bardzo pracowity oraz pełen pozytywnych wrażeń. Uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy w Kulturhaus (Domu Kultury) w Küstrin-Kietz. Podczas prezentacji obecnych było około 150 osób: Dyrektor Ferdynand Sańko, nauczyciele obu zaprzyjaźnionych szkół, rodzice uczniów, dziadkowie, rodzeństwo oraz bliscy. Zawarte znajomości oraz nowe kontakty sprzyjać będą realizacją dalszych wspólnych projektów międzynarodowych.
R. Nowak
12 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbędzie się Gminny Finał WOŚP. Wolontariusze z gminy Santok będą tego dnia kwestować, a w hali sportowej szkoły podstawowej w Lipkach Wielkich odbędzie się kolejny Gminny Finał, podczas którego czeka na Państwa wiele atrakcji (w tym ciekawa licytacja przedmiotów).
Więcej informacji:
Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich w ramach POLA NADZIEI 2019/2020 zebrali 929 zł i 54 grosze, które przekazano Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim.
14 października 2019 roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością to Wielkie Święto uświetnili m.in. Pani Poseł Elżbieta Płonka, Pan Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak. Organizatorem uroczystości była Pani Kurator Ewa Rawa.Nagrodzonych pedagogów Medalami za Długoletnią Pracę, Medalami Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodami Ministra Edukacji Narodowej oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty było około 280 nauczycieli.
Program artystyczny przygotowała Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich. Przepiękny Taniec dla Niepodległej wykonał Zespół TRANS, który w przeddzień zdobył Mistrzostwo Świata w Płock Arenie w kategorii Artistic Dance Show. Zespół prowadzi Pani Anna Bubnowska i występują w nim m. in. tancerze ze Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich.
Ewa Kwaśniewska absolwentka naszej szkoły wykonała cudownie piosenkę :Śpieszmy się kochać ludzi.". W trakcie uroczystości wystąpiły Karolina Malińska w utworze "Kaktus". i Anita Lehmann w piosence "Graj". Był wielki aplauz. Na zakończenie uroczystości, dyrektor Ferdynand Sańko wraz z Anitą i Karoliną oraz Panią Kurator Ewą Rawą zaśpiewali wspólnie "Pieśń kronikę".Dyrektor Ferdynand Sańko otrzymał nagrodę Kuratora Oświaty.
Występ Zespołu TRANS
Występ Ewy Kwaśniewskiej
Występ Karoliny Malińskiej i Anity Lehmann
11 października 2019 roku odbył się uroczysty apel z udziałem uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i emerytów: Pana Ireneusza Mandziuka, Pani Heleny Szlanty, Pani Anny Łyjak i Pana Zbigniewa Smogura.
Apel rozpoczął Pan Dyrektor Ferdynand Sańko od okolicznościowego przemówienia, którego mottem były słowa: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Wręczył również nagrody dla wyróżniających się nauczycieli i pracowników szkoły.
Następnie głos zabrał Pan Marcin Kiljański – przedstawiciel Rady Rodziców, który na ręce Pana Dyrektora złożył podziękowania i kwiaty.
Po części oficjalnej klasa VIII przedstawiła część artystyczną, złożyła nauczycielom życzenia i wręczyła kwiaty, a uczennica klasy VB Maria Wiśniewska zaprezentowała utwór na skrzypcach.
Rada Rodziców ustaliła składkę na rok szkolny 2019/2020 w wysokości:
- 40 zł na pierwsze dziecko;
- 20 zł na drugie dziecko;
- 10 zł na trzecie dziecko.
Wpłaty należy dokonać na konto numer 67 8372 0008 0000 1560 5000 0002 lub bezpośrednio u wychowawcy klasy w nieprzekraczalnym terminie do 20 grudnia 2019 r.
24 stycznia 2020 r. planowana jest z tych funduszy zabawa choinkowa w sali wiejskiej, a 30 maja 2020 r. Piknik Rodzinny.
Katarzyna Szafrańska - przewodnicząca Rady Rodziców
W niedzielę na Promenadzie w Santoku odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe o „Złote Widły” Wójta Gminy Santok. Miło nam poinformować, że Drużyna Sołectwa Lipki Wielkie zajęła II m. Drużyna kierowana przez Radną Rady Gminy Santok Panią Katarzynę Szafrańską postanowiła nagrodę przekazać na rzecz Gminnego Przedszkola w Lipkach Wielkich oraz Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich. Dziękujemy za prezent. Gratulujemy wspaniałego wyniku sportowego.
27 września odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Kandydowali w nich członkowie Samorządów klasowych z klas 4-8. Uprawnionych do głosowania było 100 uczniów, 90 przystąpiło do głosowania. Wszystkie oddane głosy były ważne. W wyniku głosowania największą liczbę głosów uzyskali: Jakub Kłos, Hanna Olik i Cyprian Kaczor. W wyniku głosowania wybrano również opiekuna samorządu. Pozostaje nim nadal Dorota Dębska. Podziękowania należą się Zuzannie Witczak i Alicji Kujawie za pomoc w przeprowadzeniu wyborów!