Nawigacja

  • ,,Wszystko co dobre, szybko się kończy" - sprawozdanie z wycieczki

    ,,Wszystko co dobre, szybko się kończy" - sprawozdanie z wycieczki
    29.05.2018

    Zdjęcia (Facebook) 
    Zdjęcia
    (Dysk Google)

    Mówi się, że ,,wszystko co dobre, szybko się kończy". Jest to z całą pewnością trafne powiedzenie. Rzeczywiście, gdy robimy to, co lubimy lub przebywamy z ludźmi, których kochamy, czas wydaje się płynie szybciej. Przywołuję te słowa ze względu na tematykę mojej pracy. Opowiadać bowiem będę o wydarzeniu dla mnie bardzo ważnym, wydawałoby się błahym, jednakże mającym głębsze znaczenie - o ostatniej wycieczce spędzonej wraz z moimi przyjaciółmi z gimnazjum.
    Ale zacznijmy od początku... Przed wyjazdem byłem do niego sceptycznie nastawiony, chciałem tam pojechać i wrócić - nie wiązałem z nią większych planów, zważywszy na to, że w czerwcu czekała na mnie bardziej wyczekiwana i kultowa już wycieczka, której poświęciłem wszystkie plany. Także informacja o nieobecności jednego z moich przyjaciół nieco mnie zniechęciła. 
    Ale w końcu nadszedł ten dzień - 14.05.2018 r. Zbiórkę zaplanowaliśmy na 6.45 pod szkołą. Gdy dotarłem na miejsce okazało się, że wszyscy uczestniczący w wycieczce nauczyciele: Pani Dorota Dębska, Pan Radosław Nowak oraz Pan Krzysztof Celejewski byli już na miejscu. Stał tam także autobus z kierowcą w kokpicie oraz pilot (jak się później okazało) ze świetną i bogatą osobowością - Jakub Nowysz. Później wszystko potoczyło się jak zwykle - wsiedliśmy do autobusu i siedząc obok kolegów z klasy, ruszyliśmy w drogę.
    Pierwszym celem był Wrocław, do którego dojechaliśmy ok. godz. 13.00. Później, po zakończonym zwiedzaniu, udaliśmy się do wrocławskiego zoo i afrykarium, które wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jeden moment w zoo bardzo zapadł mi w pamięci. Było to przy zagrodzie małp. Jakieś nieroztropne dziecko chwilę wcześniej upuściło czapkę na ich teren. Wtedy jedna z przedstawicielek człekokształtnych zaczęła przymierzać nakrycie głowy - był to iście komiczny widok. Pod wieczór dotarliśmy do Karpacza do naszego hotelu ,,Złoty Widok". Po posiłku i zebraniu udaliśmy się na spoczynek.
    Następnego dnia tzn. we wtorek musieliśmy wstać bardzo wcześnie (dla mnie było to nie lada wyzwanie), ponieważ w planach mieliśmy wycieczkę do Pragi, a leży ona dość daleko od Karpacza. Po śniadaniu, w zimny i deszczowy poranek wyruszyliśmy w drogę. Po paru godzinach dotarliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy zwiedzanie z przewodniczką mówiącą w bardzo intrygujący sposób po polsku. Tutaj muszę przyznać, że Praga jest naprawdę pięknym miastem z wieloma zabytkami, jak chociażby zwiedzany przez nas Most Karola. Po paru kilometrach doszliśmy do miejsca, w którym mieściło się zaprzyjaźnione z nami liceum chemiczne. Zaprzyjaźnione nie tylko w teorii, gdyż czekał tam na mnie znajomy, którego poznałem na Erasmusie - Kamil Zach. Spędziliśmy z nim resztę dnia. Dał nam prezenty, oprowadził po mieście oraz porozmawiał na bardzo ciekawe tematy. Był to jeden z najlepszych dni wycieczki. Po powrocie w czasie wolnym (czyt. w nocy) zrobiliśmy sobie sesję zdjęciową z ciekawymi pamiątkami kupionymi w Czechach.
    Kolejnego dnia czekało na nas wielkie wyzwanie - po całodziennym spacerze przez kręte ulice Pragi, teraz musieliśmy wejść na najwyższy szczyt w Karkonoszach - Śnieżkę. Szczerze mówiąc, nie byłem zbyt zapalony do tej wspinaczki. U podnóża góry zwiedzaliśmy Świątynię Wang i już wtedy zaczęliśmy się trochę rozkręcać. Po parudziesięciu metrach już wszyscy dobrze się bawiliśmy, rozmawiając i pijąc wodę wypływającą - właściwie nie wiedzieliśmy skąd. Nie przeszkadzał nam nawet fakt, że widoczność była praktycznie zerowa przez wszechobecną mgłę. Mimo wszystko szliśmy dalej. Po pokonaniu kilku kilometrów pod górę zatrzymaliśmy się w pierwszym schronisku ,, Samotnia". Niektórzy z nas ogrzali się i najedli, a reszta marzła na zewnątrz, uprzedzona informacją, tu cytuję: ,,Piętnaście minut, nie dłużej!". Skończyło się tak, że z kwadransu zrobiła się godzina. Oczywiście wszystko jest pisane z dystansem i w formie żartu. Później było drugie schronisko, aż po nim wreszcie weszliśmy na szczyt Kopy, znajdującej się ok. 300 m. pod szczytem Śnieżki. W tym miejscu niestety pożegnaliśmy się z paroma osobami, które zjechały wyciągiem na dół. Od Kopy do celu pozostał nam już tylko lekki spacerek i przystanek w schronisku ,,Dom Śląski". Finalnie, po ok. 5 godz. wspinaczki, zdobyliśmy szczyt. Zostaliśmy tam przez jakiś czas, aby pozwiedzać. Gdy zaczęliśmy schodzić, pogoda diametralnie się zmieniła i niebo stało się doskonale przejrzyste. Schodziliśmy także ok.3 godz. bardzo trudnym szlakiem. Muszę przyznać, że nigdy tak się na ucieszyłem na widok autobusu. Jeszcze tego samego dnia wraz z przyjaciółmi urządziliśmy sobie ,,Pizza Party". Polegało ono (przynajmniej w moich oczach) na zamknięciu się w małym pokoju z jak największą liczbą osób i objadaniu się włoskim przysmakiem do oporu. Oczywiście żartuję.
    W środę za cel obraliśmy sobie zwiedzanie Skalnego Miasta w Czechach. Zapał nauczycieli został zapewne nieco zgaszony po zobaczeniu kilkudziesięciu wyczerpanych poprzednimi dniami twarzy. Jednakże po ujrzeniu pierwszych skalnych kształtów od razu się pobudziliśmy. Spacer między ogromnymi kamiennymi ścianami przypomniał nieco marsz przez labirynt i był niesamowity. Ukształtowanie tych rzeźb terenu oraz historia okolicy, którą także poznaliśmy, wręcz zapierały nam dech w piersiach. Po dłuższym spacerze dotarliśmy do małego jeziorka ( chciałbym napisać, że było krystalicznie czyste, ale znacznie mijałoby się to z prawdą), gdzie czescy flisacy w ciekawy sposób opowiadali nam o okolicy i w tym samym czasie transportowali nas łódkami. Napiszę tylko, że dawno się tak śmiałem (czeski humor). Po powrocie ze Skalnego Miasta po wieczór część grupy wybrała się na basen, a część na ,,shopping". Kompleks basenów w ośrodku "Sandra Spa" okazał się atrakcyjnym miejscem i miło spędziliśmy tam czas.
    W końcu nadszedł dzień powrotu, ale nie oznaczało to końca atrakcji. Po spakowaniu się i wyjeździe z naszego tymczasowego domu ,,zahaczyliśmy" także o Park Miniatur w Kowarach. Przewodnik tego parku, który był swoją drogą bardzo ciekawym człowiekiem, wspaniale przedstawił nam każdy budynek. Z osobistych przeżyć muszę przyznać, że miniatury były wykonane z niesamowitą precyzją. Nigdy w życiu nie widziałem lepiej wykonanych makiet, a było ich tam kilkadziesiąt. Ostatnim już punktem wycieczki był projekt ,,Arado". Polegał on na zwiedzaniu tzw. ,, tajnego laboratorium Hitlera", czyli po prostu bunkrów w bardzo charakterystyczny sposób. Grupa młodych przewodników pozwoliła nam wczuć się w agentów wywiadu i interaktywnie z nimi zwiedzaliśmy tunele. Mimo tego, że wiele tam było śmiechów i elementów komedii, to nie zabrakło także ciekawych faktów historycznych i uczczenia minutą ciszy pamięci ludzi, którzy ginęli drążąc przymusowo te tunele. Przewodnik, mimo że młody, był pełen pasji, do tego co robi oraz to, że jako jeden z niewielu ucząc się historii, uczy się życia. W drodze powrotnej nie zabrakło także wizyty w restauracji ,,Pod Złotymi Łukami". Do domu wróciliśmy ok. godz. 20.00.
    Zważywszy na to, że w całej pracy podawałem tylko suche fakty, to ostatni akapit chciałbym przeznaczyć na część bardziej nostalgiczną - dosłownie zakończenie, ponieważ aktualnie kończy się dla nas pewny okres w życiu - kończymy gimnazjum. Brzmi to banalnie, ale myślę, że każdy to w jakimś stopniu przeżywa. Była to ostatnia wycieczka, na którą pojechaliśmy w (prawie) pełnym składzie. Dlatego myślę, że ważniejsze od robienia zdjęć i zwiedzania, było zwyczajne przebywanie w swoim towarzystwie oraz ostatnie wspólne osiągnięcia. Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim nauczycielom za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki i przede wszystkim przyjaciołom za nie tylko pięknych pięć dni wycieczki, ale głównie za niezapomniane trzy lata mojego i mam nadzieję, że każdego z was życia. Powodzenia na nowych życiowych ścieżkach!

    Karol Rumieniecki

    Zdjęcia (Facebook)
    Zdjęcia (Dysk Google)

  • My Naród

    My Naród
    24.05.2018

    24 maja 2018 r. w sali wiejskiej w Lipkach Wielkich uczniowie szkół podstawowych z Lipek Wielkich i Wawrowa zaprezentowali spektakl muzyczno-teatralny pt. "My Naród".
    Licznie zgromadzonych widzów powitali Dyrektor GOK w Santoku Sylwia Dobrzyńska oraz Dyrektor SP w Lipkach Wielkich Ferdynand Sańko.
    Wśród gości byli m. in. dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej, z-ca Wójta Gminy Santok, przewodnicząca Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Gabriela Gronowska, członek zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Jan Czarnecki, radna Powiatu Gorzowskiego, dyrektor Gminnego Przedszkola w Santoku Małgorzata Ludniewska oraz nauczyciele, mieszkańcy oraz uczniowie z Lipek Wielkich i okolicznych miejscowości.
    Spektakl reżyserowany przez Marcina Ciężkiego spotkał się z gorącym przyjęciem widzów i został zarejestrowany przez lokalną telewizję (TVP3 Gorzów).

    Zdjęcia 

    Film

  • Zapraszamy!

    Zapraszamy!
  • Spotkanie autorskie

    Spotkanie autorskie

           16 maja gościem w naszej szkole był Dominik Wieczorkiewicz – podróżnik, który w 2017 roku wybrał się na Półwysep Arabski.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VII oraz klas gimnazjalnych.
           Podczas dwumiesięcznej wyprawy podróżnikowi towarzyszyli: pluszowy miś Krysia oraz hulajnoga „Żółta strzała”, która była jego głównym środkiem transportu.
    Pan Dominik zaprezentował swoją książkę „Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię”. Jest to zbiór opowiadań dla młodych czytelników, które z humorem relacjonują przebytą przez młodego leśnika podróż do Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
          Prelekcja, opisująca wyprawę przez góry i pustynie, bardzo zaciekawiła młodzież. Była to bardzo pouczająca wizyta.

    Zdjęcia

    Małgorzata Różańska

  • Zapraszamy!

    Zapraszamy!
  • A to Polska właśnie...

    A to Polska właśnie...
    11.05.2018

        Uczniowie klas trzecich gimnazjum, w poszukiwaniu brył geometrycznych poznanych na lekcjach matematyki, dotarli do ciekawych budowli znajdujących się w Polsce. W kształtach danych obiektów dopatrzyli się wielu graniastosłupów, ostrosłupów, walców i stożków. Stworzyli makiety wybranych przez siebie budowli. Starali się wiernie oddać ich formę i kształt. Wykazali się dużą kreatywnością, zaangażowaniem i umiejętnością pracy zespołowej.
         Wśród makiet budowli znalazły się m.in. Kościół Mariacki, Pałac Kultury i Nauki, Belweder, Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, Świątynia Wang, Kościół św. Mikołaja z Cieszyna, Sky Tower, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Gorzowa Wielkopolskiego, Spichlerz oraz Teatr im. Juliusza Osterwy również z Gorzowa Wielkopolskiego.
         Efekty pracy naszej młodzieży można obejrzeć do końca maja, na wystawie zorganizowanej w holu szkoły. 

    Halina Mazurek


    ZDJĘCIA

     

  • „Przerwa na czytanie”

    „Przerwa na czytanie”
    11.05.2018

    Cytat: „Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji” wita odwiedzających naszą szkolną bibliotekę.
    Dziś 145 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum wzięło udział w akcji bicia rekordu w ilości osób czytających na przerwie. Akcja przeprowadzona była w województwie lubuskim pod hasłem "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA" w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2018. Uczniowie oraz nauczyciele czytali wybrane przez siebie książki na hali sportowej podczas jednej przerwy. 
    „Przerwa na czytanie” ma na celu promocję czytelnictwa. Stanowi również świetną okazję do polecenia ciekawych pozycji oraz podzielenia się wrażeniami po ciekawej lekturze. 


    Małgorzata Różańska

    Zdjęcia 

     

  • "MY NARÓD" SPEKTAKL MUZYCZNO-TEATRALNY

    "MY NARÓD" SPEKTAKL MUZYCZNO-TEATRALNY
    27.04.2018

    27 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Santoku odbył się finał projektu „Artystyczny Maraton Patriotyczny”. Projekt był prawdziwym maratonem, gdyż zakładał stworzenie spektaklu muzyczno- teatralnego przez dzieci i młodzież z gminnych szkół przez cztery dni. Zadanie nie było łatwe, ale dzięki profesjonalnym instruktorom i zdolnym uczniom powstało niesamowite widowisko przyprawiające o dreszcze zgromadzoną publiczność. Spektakl pt. „My Naród” przybliżył uczestnikom historie trudnych lat osiemdziesiątych. Uczniowie dowiedzieli się jakie były dążenia wolnościowe i solidarnościowe Polaków, jak i dlaczego został wprowadzony stan wojenny, a także co przyniosły obrady Okrągłego Stołu i kto brał w nich udział. Reżyserem spektaklu oraz prowadzącym grupę teatralną z Lipek Wielkich był aktor Marcin Ciężki, choreografię z uczniami również z Lipek przygotował instruktor tańca Adam Wesołowski, sekcję wokalną z Wawrowa poprowadziła instruktorka chóru „Santoccy Grodzianie” Aleksandra Pinedo-Sanchez, scenografię przygotowali uczniowie z Janczewa pod okiem plastyka Sławomira Szeleszkiewicza, natomiast degustację potraw z tamtych lat zagwarantowali uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lipkach Wielkich. Bardzo dziękujemy wszystkim placówkom oświatowym za współpracę, wierzymy, że to była prawdziwa inwestycja w rozwój talentów i ciekawe przekazanie wiedzy historycznej młodemu pokoleniu. Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

    Sylwia Dobrzyńska

    ZDJĘCIA

  • Uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Narodowego Trzeciego Maja

    Uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Narodowego Trzeciego Maja
    27.04.2018

    Uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Narodowego Trzeciego Maja. Apel zorganizowała Pani Agnieszka Papciak z klasą trzecią Szkoły Podstawowej.

    ZDJĘCIA

  • Być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej

    Być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej
    26.04.2018

    Władze Gminy Santok oraz Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich wpisują się w obchody roku Stulecia Niepodległości. 26 kwietnia 2018 r. na cmentarzu w Lipkach Wielkich oraz Szkole Podstawowej  odbyła się uroczystość pod hasłem „Być wiernym Ojczyźnie mej…”. Słowa te zaczerpnięto z Roty Przysięgi AK. Uroczystość miała podniosły i patriotyczny charakter. Odbyła się w asyście pododdziału Kompanii Kadetów imienia Zesłańców Sybiru, zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W pierwszej części uroczystości, która miała miejsce na cmentarzu w Lipkach Wielkich odczytano  uroczysty Apel poległych, w trakcie którego przywoływano wszystkich pomordowanych i zamęczonych AK-owców. Po apelu Wójt Gminy Santok, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa i Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Klimczak  dokonali odsłonięcia nagrobka wraz z tablicą pamiątkową, na grobie Mariana Jaworskiego ps. „As” żołnierza Rzeczpospolitej Polskiej, obrońcy Warszawy, żołnierza AK odznaczonego Krzyżem Walecznych, który po wojnie mieszkał w Lipkach Wielkich i do śmierci w 1989 roku był inwigilowany prze służbę bezpieczeństwa. Poświęcenia pomnika dokonał Kapelan Kompanii Kadetów Ksiądz Artur Nebelski.

    W drugiej części uroczystości w Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich przybyłych gości powitał Dyrektor Ferdynand Sańko.  Głos zabrali gospodarze i zaproszeni goście. Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa, podkreśliła w swym wystąpieniu jak istotne jest wychowywanie kolejnych pokoleń w duchu wartości. Następnie odbyła się cześć artystyczna nawiązująca do pamięci tych, którym wolność zawdzięczamy i w różny sposób ukazująca drogę Polaków do wolności.

    Zastępca Wójta Gminy Santok, składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości.

    Zdjęcia dostępne są TUTAJ

  • Rozpoczęcie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

    Rozpoczęcie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
    11.04.2018

    W dniu 11 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich rozpoczęliśmy uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W czasie uroczystości prelekcję historyczną pt. ,,Polskie drogi do niepodległości" wygłosił nauczyciel historii Mariusz Śpiewanek. W czasie prelekcji zwrócił on także uwagę na obchody w dniu dzisiejszym kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęli wybitni Polacy udając się do Katynia na obchody 70 – rocznicy zbrodni katyńskiej. Mariusz Śpiewanek podkreślił, że to historia pomaga nam budować niepodległość naszej Ojczyzny i nic nie jest nam dane raz na zawsze. Dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć. Mariusz Śpiewanek kończąc swoją wypowiedź dała także konkretne wskazówki, w jaki sposób pielęgnować patriotyzm w środowisku szkolnym. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Ferdynand Sańko, który zwrócił uwagę na duże znaczenie obchodzonych rocznic historycznych. Zaapelował do uczniów o propagowanie patriotyzmu na terenie szkoły przez rzetelne podejście do obowiązków szkolnych. Dyrektor Sańko poinformował uczniów o zbliżających się uroczystościach historycznych, które obchodzone będą w szkole. Następnie uczniowie wraz z dyrektorem i nauczycielem historii posadzili drzewko, które otrzymało nazwę ,,Niepodległość".

    Zdjęcia

  • Stal Dzieciom

    Stal Dzieciom
    05.04.2018

    Drodzy Rodzice, Uczniowie, Absolwenci i Przyjaciele.

    Zagłosujcie na Szkołę Podstawową w Lipkach Wielkich w konkursie „Stal Dzieciom – Zawsze Razem” zorganizowanym przez Stal Gorzów. Jeśli zbierzemy 200 głosów, otrzymamy dla Dzieci bezpłatną aplikację mobilną i bezpłatne bilety na mecz. Do wygrania markowy sprzęt sportowy oraz bilety na mecze gorzowskiej Stali! Nagrodą główną dla trzech Szkół, które uzyskają największą liczbę głosów jest wizyta zawodników Stali Gorzów oraz bilety na mecz ligowy. Głosy można oddawać do dnia 27 kwietnia, do północy na link szkoły : LINK

    Uczniowie liczą na Ciebie!!!!!! Oddaj głos na naszą Szkołę.

  • Sztuka świata - Afryka

    Sztuka świata - Afryka
    28.03.2018

     

    Dnia 28.03.2018 roku  w naszej szkole w Lipkach Wielkich odbyły się kolejne II warsztaty plastyczne, w ramach cyklu „Dni Sztuki”, pod hasłem „Sztuka świata –Afryka”. Uczniowie klas IV-VII tworzyli afrykańskie maski, biżuterię, przestrzenne zwierzęta Afryki oraz tkali barwne dywaniki.

    Młodzież gimnazjalna uczestniczyła  w spotkaniu z Adamem Korzeniowskim, który prezentował fotografie z podróży do Etiopii i dzielił się wrażeniami z wyprawy. Prezentacji towarzyszyła muzyka etiopska prezentowana z płyt, a następnie wykonywana z młodzieżą przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych, na których grał zaproszony do udziału   w wydarzeniu  muzyk Adam Tomaszewski. Przeprowadził on także, przyjęte entuzjastycznie warsztaty muzyczne dla uczniów klas 3.

    Działania plastyczne zakończyła wspólnie zorganizowana wystawa prac, którą można zobaczyć na korytarzach w naszej szkole.

    Serdecznie zapraszamy na „afrykańskie małe co nieco”!

    Ewa Korzeniowska

    Dzień Sztuki - zdjęcia

  • Wystawa "Zbrodnia Katyńska"

    Wystawa "Zbrodnia Katyńska"
    26.03.2018

    W poniedziałek (26.03.2018 r.) uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich uczestniczyli w otwarciu wystawy „Zbrodnia Katyńska” w Skwierzyńskim Ośrodku Kultury. Na wstępie prelekcje wygłosił Jarosław Palicki – historyk Instytutu Pamięci Narodowej z Gorzowa Wielkopolskiego. Opowiadał o zbrodni, która zapisała się jako jedna z najczarniejszych kart w historii Polski. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Wyjazd dla klas VII i II gimnazjum zorganizował historyk Mariusz Śpiewanek.

    Zdjęcia

     

  • Dzień Wiosny

    Dzień Wiosny
    22.03.2018

    21 marca Samorząd Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich zorganizował obchody Dnia Wiosny. Chociaż pogoda nas tego dnia nie rozpieszczała, nastroje dopisywały, a kreatywność uczniów zadziwiła wszystkich.

    Po trzech lekcjach w sali gimnastycznej odbył się pokaz szkolnych talentów: Talent Show. Każda klasa miała za zadanie przygotować krótki występ artystyczny. Pomysłów było wiele: piosenki, tańce, inscenizacje, a nawet gra na skrzypcach. Zwieńczeniem imprezy był występ połączonych sił z klas trzecich gimnazjum, które zaprezentowały walkę zimy z wiosną w sposób symboliczny - na ringu bokserskim! Zima została pokonana, więc jest nadzieja na rychłą wiosnę!

    Po pokazie talentów ruszyliśmy w barwnym korowodzie ulicami Lipek Wielkich. Towarzyszyli nam zaproszeni uczniowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Spisali się również panowie policjanci, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem, a poza tym dostarczyli dodatkowych atrakcji w postaci dźwięków z radiowozu.

    Lokalna społeczność w czasie przejścia korowodu wyległa na ulice i świętowała  z nami.

    Po powrocie do szkoły zostało zorganizowane ognisko z kiełbaskami, a na koniec, tradycyjnie, spaliliśmy Marzannę.

    Teraz pozostaje oczekiwanie na pierwsze zwiastuny wiosny.

    Dorota Dębska
    Opiekun Samorządu Szkolnego

    Zdjęcia cz. 1
    Zdjęcia cz. 2

  • Konkurs „Aranżacja stołu wielkanocnego”

    Konkurs „Aranżacja stołu wielkanocnego”
    22.03.2018

    Niedługo Wielkanoc. Obchodzimy ją w zadumie nad cudem Zmartwychwstania, a zarazem radośnie. Cieszymy się z odradzającego się życia i obietnicy nieśmiertelności. Nasza radość ma wyraz także w świątecznych dekoracjach stołu, który jest centralnym miejscem podczas rodzinnego obchodzenia świąt. Dekoracje rozweselają wnętrza i sprawiają, że święta dla domowników są wyjątkowe.

    14 marca 2018 roku sześć uczennic III klas gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich pokazało swoje umiejętności w niełatwej sztuce dekorowania stołu. Aleksandra Małecka, Anna Skrobańska, Natalia Maciejewska, Sandra Glonek, Julia Januszowska oraz Adrianna Kafka pod opieką nauczycielek Doroty Dębskiej i Małgorzaty Różańskiej, reprezentowało naszą szkołę w konkursie „Aranżacja stołu wielkanocnego” zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Skwierzynie. Dziewczęta przygotowały dwa stoły. Wykazały się wyobraźnią i pomysłowością. Zadbały o każdy detal, a dla nadania lekkości przygotowanym dekoracjom, posłużyły się bukietami z pierwszych wiosennych kwiatów. Przygotowane przez nasze uczennice aranżacje zdobyły uznanie jury- uzyskały III miejsce i wyróżnienie pomimo silnej konkurencji.  Jesteśmy dumni z występu naszych zespołów.

  • Erasmus +

    Erasmus +
    14.03.2018

    Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich uzyskała kolejny pozytywny akces do programu Erasmus + w dziedzinie europejskiej polityki młodzieżowej. Kolejna wymiana uczniów z naszej szkoły odbędzie się w grudniu 2018 r. w Niemczech i będzie zrzeszała uczniów z 4 krajów Unii Europejskiej. W programie założono wiele aktywności uczniów w dziedzinie kulturalno-artystycznej. Projekt Erasmus + to świetna okazja do:

    • przećwiczenia języka obcego w sytuacjach naturalnych oraz spontanicznych;
    • poznania świetnych ludzi z innych krajów;
    • sprawdzenia się w nowych sytuacjach;
    • poznania kultury oraz obyczajów uczniów z innych państw;
    • kształtowania charakterów;
    • przeżycia fajnej przygody;

    Po wymianie każdy z jej uczestników otrzymuje tzw. Youth Pass – certyfikat potwierdzający uczestnictwo w programie międzynarodowej wymiany uczniów w wybranej dziedzinie.

    Uczniowie podkreślają, że program Erasmus plus to „doskonała nauka połączona z wycieczką oraz fajną międzynarodową imprezą.”

    Czas płynie szybko, zatem można powiedzieć, że wkrótce rusza kwalifikacja uczestników do programu. Zachęcamy również uczniów do pogłębiania wiedzy z zakresu języków obcych, które niebywale przydają się podczas wymiany międzynarodowej.

    Liczymy również na spotkanie z naszą szkołą partnerską w Bad Freienwalde w Niemczech. Ufamy, że nasi partnerzy zaangażują się w przygotowanie nowego projektu i skierują do nas zaproszenie, które z przyjemnością przyjmiemy. Projekt dwustronny ze szkołą w Bad Freienwalde realizujemy w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

    R.N.

  • Wspaniała passa naszych dziewcząt trwa!

    Wspaniała passa naszych dziewcząt trwa!

    Kolejne medale zawisły na szyjach reprezentantek Szkoły Podstawowej z Lipek Wielkich. 10 stycznia 2018 roku, w hali sportowej w Lipkach Wielkich, odbył się turniej piłki ręcznej dziewcząt w ramach Powiatowej Spartakiady Młodzieży. W zawodach wystąpiło 6 drużyn, które rywalizowały między sobą systemem „każdy z każdym”. Już w pierwszym meczu doszło do spotkania naszej ekipy  z faworytkami tego turnieju, Szkołą Podstawową z Deszczna. Po bardzo dobrym i emocjonującym spotkaniu nasze uczennice wygrały mecz 5:2 i … zbyt szybko uwierzyły w końcowy sukces. Niestety, w kolejnym meczu, brak koncentracji przyczynił się do porażki z drużyną z Kostrzyna 3:4. Jak się później okazało, ten mecz miał decydujący wpływ na podział medali w końcowej klasyfikacji. Naszej drużynie wystarczył remis w tym meczu, aby cieszyć się ze „złota”. W ostatecznym rozrachunku reprezentacja SP Lipki Wielkie zdobyła srebrne medale, co też jest bardzo dużym osiągnięciem.

    W turnieju udział wzięły następujące drużyny:

    1. SP Deszczno
    2. SP Dąbroszyn
    3. SP Kostrzyn 1
    4. SP Lubiszyn
    5. SP Witnica
    6. SP Lipki Wielkie

    Wyniki naszej reprezentacji:

    SP Lipki Wielkie - SP Deszczno 5:2

    SP Lipki Wielkie – SP Dąbroszyn 9:0

    SP Lipki Wielkie – SP Kostrzyn 3:4

    SP Lipki Wielkie – SP Lubiszyn 6:0

    SP Lipki Wielkie – SP Witnica 7:2

    Końcowa klasyfikacja turnieju:

    1. SP Kostrzyn – 9 pkt
    2. SP Lipki Wielkie – 8 pkt
    3. SP Deszczno – 7 pkt
    4. SP Witnica – 4 pkt
    5. SP Lubiszyn – 2 pkt
    6. SP Dąbroszyn – 0 pkt

    Szkołę z Lipek Wielkich reprezentowały:

    Oliwia Motyl, Kaja Skrobańska, Agata Ślusarczyk, Ewelina Siwińska, Karina Witczak, Zuzanna Wawrzyniak, Zuzanna Śliwiak, Zuzanna Patrycja Nowak, Liwia Stasińska, Sandra Nowak, Anna Skrobańska, Sandra Glonek, Julia Januszowska, Aleksandra Małecka.

    Trener: Marek Batóg

  • Podsumowanie finału WOŚP

    Podsumowanie finału WOŚP
    15.01.2018

  • Pojedynek z ortografią

    Pojedynek z ortografią
    15.01.2018

    12 stycznia troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w Pojedynku z ortografią, zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Skwierzynie. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i trzecich klas gimnazjum ze Skwierzyny i okolic. W pojedynku wzięło udział około 40 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III BG: Sandra Kaniowska, Anna Płachcińska oraz Karol Rumieniecki. I chociaż ocenili oni pisane dyktando jako trudne, ważne jest, że przyjęli wyzwanie i stanęli w szranki z przedstawicielami innych szkół w niełatwej dziedzinie, jaką jest ortografia.

    Dorota Dębska

strona:

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipkach Wielkich
    ul. Nowa 16
    Lipki Wielkie
    66-431 Santok
  • 957287529