17 października uczniowie klas Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt. „Magiczny kapelusz”, w którym połączono grę aktorów i pacynek.
To refleksyjna opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Łączy ona edukację z dużą dawką humoru. Słoń Tadeusz i mrówka Helenka przybliżyli dzieciom istotę tolerancji. Przedstawienie bardzo się uczniom podobało. Aktorzy nawiązali doskonały kontakt z publicznością, która żywiołowo reagowała na odgrywane sceny. W podsumowaniu uczniowie popisali się umiejętnością wyciągania wniosków oraz bogatym słownictwem.
30 października 2017 r., godz. 15.00
Sprzątanie grobów na cmentarzu w Lipkach Wielkich. Zapraszamy wszystkich chętnych!
Moduł Samorząd Uczniowski został zmodyfikowany
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej - zdjecią dostępne są TUTAJ!
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką swoich wychowawców (panów: Krzysztofa Celejewskiego i Radosława Nowaka) przygotowali uroczysty apel.
Na początku pan Dyrektor Ferdynand Sańko powitał przybyłych gości: Wójta Gminy Santok – pana Józefa Ludniewskiego, główną księgową Centrum Usług Wspólnych w Santoku – panią Dagmarę Kowalicką-Szymczak, Przewodniczącą Rady Rodziców – panią Katarzynę Szafrańską, obecnych i emerytowanych pracowników szkoły, rodziców i uczniów.
Uczniowie prowadzący uroczystość krótko przypomnieli historię tego święta. Następnie pan Józef Ludniewski podziękował nauczycielom za ich pracę i złożył życzenia satysfakcji w życiu zawodowym i realizacji marzeń w życiu prywatnym. Pani Katarzyna Szafrańska życzyła nauczycielom sukcesów zawodowych i wzorowych uczniów. Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Karina Witczak życzyła pedagogom pogody ducha, pasji i wdzięczności uczniów.
Pan Dyrektor odczytał list Lubuskiego Kuratora Oświaty, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi pracy nauczyciela. Podkreślił, że jedną z najważniejszych cech współczesnego nauczyciela jest cierpliwość. Wspomniał nauczycieli naszej szkoły, którzy w tym czasie odbierali nagrody w Teatrze Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, a mianowicie: panią Dorotę Dębską ( Nagroda Lubuskiego Kuratora Oświaty), panie Małgorzatę Różańską i Renatę Borkowską (Medal Srebrny za Długoletnią Służbę) i pana Krzysztofa Celejewskiego ( Medal Srebrny za Długoletnią Służbę). Pan Dyrektor pogratulował Nagrody Wójta Gminy Santok panu Markowi Batógowi i wręczył Nagrody Dyrektora. Wśród wyróżnionych byli nauczyciele i pracownicy szkoły (panie: Agnieszka Papciak, Ewa Korzeniowska, Magdalena Ring, Halina Mazurek, Agnieszka Białkowska, Magdalena Siede, Agnieszka Głos, pan Mariusz Śpiewanek.
Podczas apelu pożegnaliśmy panią Alinę Tuszyńską-Kułak uczącą języka niemieckiego i powitaliśmy panią Magdalenę Żmijak.
Po części oficjalnej przyszedł czas na chwilę zabawy. „Teleexpress”, który przygotowali uczniowie wywołał salwy śmiechu. Klasy trzecie z przymrużeniem oka spojrzały na naszą szkolną rzeczywistość.
Na koniec były kwiaty, laurki i coś słodkiego.
Wioletta Prylińska
9 października do Szkoły Podstawowej zawitała Latająca Filharmonia Art. Asante. Jest to pozarządowa agencja impresaryjna skupiająca wielu znakomitych muzyków i zespoły kameralne z całej Polski oraz z zagranicy. Tematem edukacyjnej audycji muzycznej były instrumenty dęte drewniane. Uczniowie mieli okazję zobaczyć obój, fagot i klarnet oraz poznać brzmienie tych instrumentów. Taka audycja muzyczna służy upowszechnianiu muzyki klasycznej w naszym środowisku.
Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ i TUTAJ!
Małgorzata Różańska
W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2017r. uczniowie z klas: VI, V szkoły podstawowej i I gimnazjum pod opieką pań: Haliny Mazurek i Wioletty Prylińskiej spędzali czas w ośrodku sportów wodnych nad Jeziorem Charzykowskim.
Bachorze to niewielka wioska położona w Borach Tucholskich. Ośrodek Camp Cadet „Natura” posiada własną linię brzegową z piękną, piaszczystą plażą. Z okien naszego budynku mieliśmy widok na jezioro oraz otaczający park.
Program zielonej szkoły okazał się bardzo interesujący. Pierwszego dnia zmagaliśmy się z silnym wiatrem i ścianą wspinaczkową. Atrakcją następnego dnia były kajaki. Mimo wiatru i wysokich fal, okrążyliśmy wyspę. Dzięki tym zajęciom mogliśmy się lepiej poznać. Musieliśmy współpracować, pomagać sobie, aby szczęśliwie dopłynąć do celu. Na brzegu okazało się, że wszyscy jesteśmy przemoczeni do suchej nitki, więc nie martwiąc się o nic, rozpoczęliśmy „bitwę wodną”. Po smacznym obiedzie czekała na nas kolejna przygoda - paintball. Po przebraniu się w odpowiednie stroje i dokładnym szkoleniu z zasad bezpieczeństwa, zespoły ruszyły do lasu. Wszyscy świetnie się bawili. Podekscytowanie i adrenalina udzielały się drużynom chłopców i dziewcząt. W wyśmienitych humorach wróciliśmy na kolację. Wieczór również był ciekawy. Najpierw ognisko z kiełbaskami, śpiewy, a potem zabawa w kalambury. Ostatni dzień powitał nas słoneczną pogodą. Miło było spędzić ten czas na wodzie. Tym razem popłynęliśmy żaglówką. Śpiewaliśmy szanty. Poznaliśmy podstawowe zasady manewrowania jachtem.
Wykwalifikowana kadra instruktorów zapewniła nam bezpieczną zabawę. Był to świetnie wykorzystany czas w pięknie położonym ośrodku. Pozostaną wspomnienia i ... zdjęcia, które obejrzeć możesz TUTAJ!.
Drugiego października 2017 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa ogrodniczego. Na miejscu zwiedzili piękne ogrody tematyczne, zapoznali się z różnorodną roślinnością i wysłuchali ciekawej opowieści na temat świata roślin.
Zdjęcia z wyjazdu dostępne są TUTAJ!
Anna Kleinrok
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć uczniów i wychowawców Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich.
Fotografie dostępne są TUTAJ!
Stanisław Pietkiewicz
Dnia 26.09.2017 w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Obchody dnia rozpoczęły się uroczystym apelem na którym Pan Dyrektor Ferdynant Sańko przypomniał uczniom jak ważna jest nauka języków obcych oraz przedstawił nam gościa księdza Krzysztofa Dończyka..
Na apelu nasz dostojny gość opowiadał o swoim pobycie w krajach Afrykańskich, oraz o swojej wieloletniej pracy misjonarza. Uczniowie mogli wysłuchać słów w kilku w różnych językach obcych używanych na co dzień przez księdza Krzysztofa.
Kolejnym etapem był konkurs na łamańce językowe po francusku, niemiecku i angielsku. Uczniowie wybierali przedstawicieli klas, którzy musieli za księdzem Krzysztofem i nauczycielami językowymi powtórzyć trudne zdania w językach obcych.
Po krótkiej przerwie odbyła się prezentacja multimedialna zatytułowana ,, Dlaczego uczymy się języków obcych''. Prezentację przygotował Miłosz Mysków z Weroniką Stróżewską , a zaprezentowali ją Weronika Stróżewska z Edytą Krysiak.
Następnie uczniowie musieli w 30 minut przygotować projekty o krajach, które wcześniej sobie wybrali i których tego dnia byli reprezentantami.
Ostatnim elementem obchodów dnia języków obcych była Euro- Inter-wizja, na której uczniowie w podkładach muzycznych musieli zaprezentować kraj , którego przedstawicielami byli tego dnia. Wygrała klasa III B Gimnazjum, która w niebywałym show pokazała nam Rosję, drugie miejsce miała klasa III G , która przedstawiła nam Ameryke i III miejsce miała klasa 5 SP, reprezentująca Polskę. Wszyscy świetnie się bawili .
Plan obchodów przygotowała i zrealizowała Pani Katarzyna Romanowska , nauczyciel języka angielskiego.
W naszej szkole, podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata”. Zaopatrzeni w rękawiczki, worki na śmieci i grabie ruszyli w wyznaczone miejsca. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła sprawnie. Uczestnicy wyrazili nadzieję że w następnym roku śmieci dookoła nas będzie mniej.
Zdjęcia z akcji "Sprzątanie Świata" możesz zobaczyć TUTAJ!
"Szkoła Marzeń" w Lipkach Wielkich - warsztaty teatralno- artystyczne z
kluboksięgarnią KleKle Kids
w dn. 23 września zawitaliśmy z naszymi warsztatami "Baśnie świata" z
teatrem Kamishibai do magicznej Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich.
Kamishibai to japoński teatr ilustracji ("kami"- papier, ""shibai" -
sztuka). Jest to pochodząca z Japonii z XI w. sztuka opowiadania obrazem
przy pomocy drewnianej skrzynki "butai".
W młodszych klasach przedstawiliśmy baśń aborygeńską "O gąsienicy,
która zamieniła się w motyla". Przedstawiała ją pani Karolina Miłkowska-
Prorok - znakomita aktorka teatru im. Osterwy i autorka wielu projektów
teatralnych, dedykowanych dzieciom, która wystąpiła w przebraniu
zielonego motyla. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w warsztatach -
na mapie odnalazły Australię, skąd pochodzi sztuka aborygeńska, a
następnie namalowały charakterystyczną dla Aborygenów metodą
"kropkowaną" obrazki australijskich zwierząt oraz poznały kilka symboli
z aborygeńskiego pisma obrazkowego. Dzieci były oczarowane teatrem i
bardzo chętnie wykonały swoje prace.
W klasach starszych przedstawiliśmy baśń japońską "Ogród Niebios". Pani
Karolina, tym razem w stroju Japonki wprowadziła dzieci w orientalny
świat "kraju kwitnącej wiśni". Warsztaty po spektaklu polegały na
napisaniu w grupach własnego zakończenia baśni, a następnie
przedstawienia go w teatrzyku. Napisane przez dzieci zakończenia były
bardzo kreatywne i chętnie spróbowały one swoich sił w publicznym
występowaniu, żeby je zaprezentować przed klasą. Dzieci poznały też
kilka zasad jak walczyć z tremą, jak operować głosem czy oddechem
podczas występowania.
Od samego wejścia do szkoły byliśmy pod jej ogromnym wrażeniem! Szkoła
jest bardzo zadbana, wyposażona w najnowsze pomoce, czysta i jasna,
taka, z której nie chciało się nam wychodzić! To, co nas jednak
zauroczyło w Lipkach najbardziej to niesamowici ludzie. Pani woźna
służyła nam pomocą na każdym kroku, nauczyciele z prawdziwego zdarzenia
przyjęli nas sympatycznie i z entuzjazmem, pan dyrektor opowiadał nam o
szkole, dzieciach i licznych projektach, w których szkoła bierze udział
z taką pasją i powołaniem, że żałowałyśmy, że nie jesteśmy jej uczniami!
A najważniejsze osoby, czyli dzieci okazały się absolutnym jej
odzwierciedleniem: uprzejme, uśmiechnięte, mądre, ciekawe świata i
bardzo zaangażowane w nasze warsztaty. To była dla nas ogromna
przyjemność przebywać w takim magicznym miejscu i z wielką ochotą
jeszcze do Lipek wrócimy. Cieszymy się, że takie szkoły, nauczyciele i
dzięki temu uczniowie istnieją, działają i czynią naszą rzeczywistość
lepszą. Dziękujemy!
Prowadzące:
Karolina Miłkowska - Prorok - aktorka teatru im. Osterwy w Gorzowie
Wlkp., logopeda, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie – Wydziału
Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, doktorantka Pedagogiki na
Uniwersytecie Szczecińskim. Doświadczenie zawodowe: aktorka Teatru im.
Osterwy, prowadziła warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i
młodzieży, instruktorka warsztatów aktorskich w ramach projektu
„Teatrala” i "Lato w teatrze 2012-2017". Najmłodsi widzowie znają ją z
wielu przedstawień takich jak: "Mały książę", "Królowa śniegu" czy
"Wierszyki Wybryki". Autorka i twórca spektakli "Baju Baju mój Naj Naju"
i "Gniewko i Lubinka". Prywatnie mama Aleksandra i Marysi.
Urszula Bardon - absolwentka Uniwersytetu w Nowym Jorku na wydziale
dziennikarstwa. Założycielka kluboksięgarni KleKle Kids i autorka wielu
projektów i warsztatów mających na celu wsparcie i rozwój dzieci i ich
talentów, m.in. prężnie działającej "Małej Akademii Talentów KleKLe
Kids". Prywatnie pasjonatka literatury i teatru i mama Liliany i Borysa.
Dziękujemy jeszcze raz za przemiłą gościnę!!!
pozdrawiamy serdecznie
Ula i Karolina
Apel z okazji pożegnania odchodzącego na emeryturę Dyrektora Ireneusza Mandziuka
8 września społeczność naszej szkoły pożegnała jej wieloletniego pracownika
i dyrektora - Pana Ireneusza Mandziuka. Z tej okazji został zorganizowany apel.
Na apelu zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, Rada Rodziców oraz goście:
zastępca wójta, dyrektory szkół z Gminy Santok oraz emerytowani pedagodzy.
Apel rozpoczęło przemówienie obecnego Dyrektora- Pan Ferdynanda Sańko,
następnie wypowiedzieli się nauczyciele, uczniowie, Rada Rodziców, Samorząd
Szkolny, przedstawiciele emerytów, dyrektorów, gminy i Pan Mariusz Śpiewanek.
Na koniec wystąpił sam odchodzący na emeryturę Dyrektor Ireneusz Mandziuk,
wspominając lata spędzone w szkole.
Piosenką: Ale to już było i nie wróci więcej... zakończyliśmy apel.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości:
PROJEKT EDUKACYJNO-JĘZYKOWY W FAAK AM SEE
W dniach 23.06.-02.07.2017 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół w Lipkach Wielkich wraz
z koordynatorem wyjazdu Radosławem Nowakiem i opiekunami Magdaleną Ring i Wiolettą Prylińską brała udział w bardzo ciekawym projekcie w Austrii, Słowenii oraz we Włoszech. Był to projekt łączony z naszą zaprzyjaźnioną szkołą ze Skierniewic. Projekt zakładał wiele aktywności uczniów w zakresie podwyższania kompetencji językowych, a także zwiedzania oraz odwiedzania miejsc historycznych. Nie zabrakło również zabaw oraz czasu
na rekreację. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z nadzieją na kolejne projekty.
Mieszkaliśmy w pięknej miejscowości Faak am See nad jeziorem Faaker See w Karyntii
w Austrii blisko granicy ze Słowenią.
Program naszej wycieczki zakładał wiele ciekawych punktów, które wszystkie udało się zrealizować. Uczniowie mieli okazję zwiedzania oraz wizytowania wielu ciekawych miejsc pięknej Wenecji, w której zwiedzali:
• Bazylikę św. Marka, Plac św. Marka, Pałac Dożów, most Westchnień, wieżę zegarową, most Rialto, Canele Grande, Dzwonnica św. Marka, Bazylikę Santa Maria della Salute. Odbyliśmy również rejs statkiem po lagunie na Adriatyku. Uczniowie mieli też czas na zakupy.
- skoczni narciarskiej w Villach – Villacher Alpenarena:
• Kompleks skoczni narciarskich o punktach konstrukcyjnych K90 (HS 98), K60, K30 oraz K15. Spod skoczni uczniowie pozdrawiali naszego zaprzyjaźnionego skoczka – Łukasza Rutkowskiego, który wielokrotnie skakał na tym kompleksie. Mogliśmy również oglądać skoki narciarskie w ramach Inauguracji Sezonu Letniego.
- następnie udaliśmy na rejs statkiem po rzece Drau (Drawa):
• Rzeka stanowi dopływ Dunaju i jest największa w tej okolicy. Rejs statkiem trwał ok. 3 godzin. Drawa swoje źródło ma w Dolomitach.
- miasto Villach, w którym zwiedzaliśmy:
• Starówkę, kościół św. Jakuba, wieżę widokową oraz uczniowie mieli czas do własnej dyspozycji.
- Zoo w Rosegg:
• To nietypowe zoo z uwagi na zwierzęta, które żyją w nim na wolności. Nie są one zamknięte w klatkach. To spotkanie z przyrodą bardzo podobało się uczniom.
- Affenberg – Małpiarnia:
• Odwiedziliśmy również małpiarnię, w której żyją makaki pochodzące z Japonii. Małpki biegały na wolności, a przewodnik opowiadał o ich codziennym życiu.
- stolicę Karyntii – Klagenfurt am Wörthersee:
• Zwiedzaliśmy stolicę landu – Klagenfurt, w tym: smoka klagenfurckiego, uczniowie mieli okazję zobaczyć dwa największe jeziora tego rejonu Wörthersee oraz Ossiacher See, barokową katedrę św. Piotra i Pawła, a także wiele zabytków starego miasta.
- Muzeum Porsche w Gmünd:
• Wielką atrakcją była wizyta w tym muzeum. Ciekawa ekspozycja oraz film o historii Porsche to niewątpliwie fajna przygoda dla uczniów.
- pojechaliśmy wysokoalpejską trasą widokową – Malta Hochalmstrasse:
• Zwiedzaliśmy największą zaporę wodną na wysokości prawie 2000 m.n.p.m. Jedną z turystycznych atrakcji Malty jest również najwyższy wodospad- Fallbach. Tam również uczniowie wjeżdżali dwiema kolejkami górskimi.
- wieżę widokową Pyramidenkogel:
• Wieża znajduje się na jeziorem Wörthersee. Wchodzi się na nią lub wjeżdża na wysokość pawie 900 m, z której rozpościerają się piękne widoki.
- Stolicę Austrii – Wiedeń, w którym zwiedzaliśmy:
• Pałac Schönbrunn – znany głownie za sprawą księżniczki Sissi. Pałac zbudowany na zlecenie cesarza Leopolda I. Schönbrunn służył głownie jako siedziba letnia dla dworu cesarskiego, pałac Hofburg – główna siedziba władców Austrii, katedrę św. Szczepana, Ratusz, plac św. Szczepana. Uczniowie mieli również czas do własnej dyspozycji.
- uczniowie odwiedzili również jedną ze szkół austryjackich, w której zostali bardzo mile przyjęci. Była to okazja do poznania systemu szkolnictwa a Austrii oraz do wizytowania infrastruktury szkolnej: klas, boiska itp.
Nasz pobyt wspominamy jako czas odkrywania nowych, bardzo ciekawych miejsc oraz czas podnoszenia naszych kompetencji w zakresie języka niemieckiego. Możemy zdradzić, że w przyszłym roku planujemy projekt również w Austrii. Program będzie zakładał wiele atrakcji łącznie ze zwiedzaniem wielu zabytkowych miejsc Austrii oraz innych sąsiednich państw. Zakładamy również możliwość doskonalenia języka niemieckiego w zaprzyjaźnionych szkołach, z native-speakerem oraz w sytuacjach naturalnych i spontanicznych.
Radosław Nowak
Inauguracja roku szkolnego 2017/18
Inauguracja roku szkolnego w Lipkach Wielkich rozpoczęła się o godz. 8.30 Mszą św. Pod przewodnictwem księdza Mariusza Piekoszewskiego.
Następnie w hali sportowej pan dyrektor Ferdynand Sańko powitał wszystkich uczniów, nauczycieli, przybyłych gości i rodziców. Szczególnie serdecznie zwrócił się do uczniów klasy pierwszej, którzy w tym dniu złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich. Do życzeń dla pierwszaków dołączyła się pani prezes Banku Spółdzielczego w Santoku – Ewa Piotrowicz, która w imieniu banku przekazała uczniom książeczki SKO z małą niespodzianką ( pierwszą wpłatą).
Wójt gminy Santok – pan Józef Ludniewski w imieniu władz gminy wręczył odchodzącemu na emeryturę dyrektorowi Ireneuszowi Mandziukowi pamiątkowy medal oraz kwiaty.
Panowie: Ferdynand Sańko i wójt gminy Santok – Józef Ludniewski ogłosili rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystego rozpoczęcia nowego roku szkonego 2017/1018.
Festiwal odbędzie się pod patronatem Radia Zachód
9. czerwca 2017 r. dwie uczennice Zespołu Szkół w Lipkach Wielkich Zuzanna Piątek
i Karolina Malińska reprezentowały szkołę podczas I Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Szkole Podstawowej w Dobiegniewie.
Uczennica Zuzanna Piątek wygrała nagrodę GRAND PRIX, natomiast Karolina Malińska otrzymała wyróżnienie. Obie uczennice wspaniale reprezentowały szkołę,
ponieważ ich zaangażowanie podczas przygotowań było ogromne.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom osiągnięcia wysokich not.
Nowoczesne technologie edukacyjne w Zespole Szkół w Lipkach Wielkich.
Nowa pracownia językowa oferuje uczniom szerokie możliwości nabywania umiejętności oraz podnoszenia ich kompetencji w zakresie języka obcego. Odpowiedni program komputerowy dedykowany nowej pracowni umożliwia nauczycielowi prowadzącemu dokonywania różnorodnych konfiguracji, które zmierzają do poprawy efektywności kształcenia. Pracownia posiada 26 stanowisk połączonych zestawem słuchawek z nauczycielem. Słuchawki produkcji niemieckiej są najwyższej jakości. Pracownia wyposażona jest dodatkowo w 21-calowy dotykowy monitor, dzięki któremu nauczyciel kieruje procesem dydaktycznym. W pracowni znajdują się również nowoczesne i designerskie krzesła ergonomiczne, które są odpowiednio wyprofilowane dla kręgosłupa. Cały wystrój sali językowej upiększa fototapeta przedstawiająca najważniejsze miejsca-zabytki Berlina i Londynu. Uczniowie są bardzo zadowoleni z nowej pracowni, w której pracuje się im doskonale.
WYMIANA MIĘDZYNARODOWA UCZNIÓW
W dniach 14-17.03.2017 r. odbywała się w Zespole Szkół w Lipkach Wielkich wymiana uczniów ze szkołą partnerską z Bad Freienwalde. Łącznie w wymianie brało udział 30 uczniów, 2 nauczycieli ze szkoły partnerskiej oraz 3 nauczycieli z Z.S. w Lipkach Wielkich. Młodzież ze szkoły w Bad Freienwalde miała okazję zetknąć się z polską kulturą oraz pouczyć się języka polskiego. Wspólnie ze swoimi rówieśnikami wykonali piękne torby, które sobie wzajemnie wręczyli. Każdy z uczestników projektu otrzymał prezent – gadżety z wymiany oraz książki popularyzujące naukę języka polskiego oraz niemieckiego a także publikacje dotyczące kultur obu sąsiadujących krajów. Ponadto na uczniów czekały każdego dnia różnego rodzaju aktywności, m.in. wspólne zwiedzanie miejsc historycznych, w tym Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, wspólna integracja oraz wieczorek na kręgielni oraz basenie „Słowianka”, a także wspólne zwiedzanie Gorzowa Wielkopolskiego. Nasi niemieccy partnerzy uczestniczyli również 16.03.2017 r. w uroczystym otwarciu nowej pracowni językowej. Na pożegnanie pojawiły się łzy, szczere uściski oraz nadzieja na szybkie powtórne spotkanie. Uczniowie szybko się zintegrowali oraz zaprzyjaźnili, a także mieli okazję doskonalić język obcy w sytuacjach naturalnych oraz spontanicznych. Większość z nich utrzymuje ze sobą kontakt. Pragniemy serdecznie podziękować rodzicom naszych uczniów za wsparcie oraz pomoc w wymianie, w tym zakwaterowanie uczniów z Niemiec w swoich domach. Wymiana młodzieży została dofinansowana z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży – PNWM, (Deutsch-Polnisches Jugendwerk).
Link do galerii: Wymiana