6 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Sportowy na którym pojawił się święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami – elfami.
Na drugiej godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej uczniowie klas I-III oczekiwali na przybycie upragnionego gościa. Każdy uczeń zaakcentował Mikołajki swoim ubiorem, posiadał na sobie element stroju Mikołaja tj. czerwoną czapkę. Pomocnicy Mikołaja pojawili się pierwsi i zachęcili wszystkich uczniów do zaśpiewania piosenki – „Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań…”.
Po wejściu Mikołaja wśród dzieci pojawiła się radość i oklaski, wszyscy wspólnie z Mikołajem tańczyli i śpiewali zimową piosenkę. Następnie każda klasa osobno powiedziała krótką, śmieszną rymowankę o Mikołaju. W dalszej części Turnieju klasy rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach jak: Przysmaki Mikołaja, quiz wiedzy o św. Mikołaju, w którym wskazywali prawdę lub fałsz, roztańczone dzieci, wyścigi rzędów, zrób najdłuższy łańcuch i ładnie pokoloruj bombki.
Zabawy Mikołajkowe w formie współzawodnictwa dały dzieciom wiele radości, dużo pozytywnych emocji, pokazali oni, że potrafią się wspólnie dobrze bawić. Wzajemna rywalizacja pozwoliła również poczuć niezwykłą atmosferę zbliżających się świąt.
Na koniec Turnieju wszystkie klasy otrzymały od Mikołaja pamiątkowy dyplom i zrobiły z nim i jego pomocnikami pamiątkowe zdjęcie.
Regulamin
Konkursu „Kartka bożonarodzeniowa”
Dnia 25 listopada 2022 r. w klasach I-III zapanowała magiczna andrzejkowa atmosfera. Najpierw przystąpiono do wróżb. Królowały balony, babeczki, ciasteczka i cukierki z przepowiednią. Każdy chciał się dowiedzieć, co go czeka w przyszłości. Oczywiście nie mogło też zabraknąć wróżby z butami. Podczas tej zabawy było mnóstwo śmiechu, bo każdy wiedział, że wróżby należy traktować z „przymrużeniem oka”.
Aby umilić ten czas wychowawczynie i rodzice zadbali o słodki poczęstunek. Następnie uczniowie udali się na wspólną zabawę i pląsy przy muzyce.
Wszyscy miło spędzili czas i dobrze się bawili.
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się warsztaty z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.
Podczas zajęć uczniowie i nauczyciele zgłębiali tematykę druku 3D oraz elementy podstaw sztucznej inteligencji. Prezentowany sprzęt wzbudził wiele emocji i radości wśród uczestników warsztatów.
Była to wspaniała okazja do odkrywania technologii, rozwijania kreatywności i nowych zainteresowań.
Dnia 21 listopada 2022 r. przybyła do naszej szkoły grupa aktorów z Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Zaprezentowali wiersze Juliana Tuwima m.in.: „Lokomotywa”, „Rzepka”, ”Okulary”, „Ptasie radio” i Jana Brzechwy m.in. „Kaczka dziwaczka”, „Katar”.
Wartka i obfitująca w niespodziewane wydarzenia akcja, użycie nietypowych rekwizytów, nie pozwoliła nudzić się dzieciom. Podczas oglądania występu dzieci niezwykle emocjonalnie reagowały na barwne i charakterystyczne postaci. Cieszyły się, kiedy mogły brać udział w inscenizacji. Mamy nadzieję, że spotkanie z gorzowskimi aktorami nie było ostatnie.
Zaduszki to czas, w którym odmawiamy modlitwy za zmarłych, wierząc, że ich dusze dotrą do nieba. Jest to czas zadumy i refleksji, czas spotkań z bliskimi. Odwiedzamy groby ludzi, o których chcemy pamiętać. Często zatapiamy się we wspomnienia.
15 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich mieli przyjemność wystąpić dla cudownych mieszkańców Czechowa.
W odpowiedzi na zaproszenie zaprzyjaźnionej radnej Gminy Santok, Pani Ireny Furmańskiej mieliśmy okazję zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejną chwilę wytchnienia, refleksji i wspomnień.
Nasze spotkanie rozpoczęło się od serdecznego przywitania i podziękowania ze strony przedstawicielek Czechowa. Następnie pan dyrektor Ferdynand Sańko podziękował za zaproszenie i wspomniał o tym, że jest to nasze drugie wystąpienie z okazji Zaduszek dla Seniorów.
Całe spotkanie prowadziła Emilia Kiljańska. Nasze uczennice przygotowały występy wokalne pod okiem pana dyrektora i recytatorskie z pomocą pani Natalii Ambroszczyk.
Część artystyczną rozpoczęła Oliwia Piętek z klasy VI, która zaśpiewała pieśń „Niepodległa”. Kolejny występ przygotowały uczennice klasy piątej: Zuzanna Dzielendziak i Agata Porańczyk, zaśpiewały muzyczną wersję wiersza Wisławy Szymborskiej, wzorując się na Sanah. Julka Szafrańska z tej samej klasy zarecytowała wiersz Jana Brzechwy „Dzień Zaduszny”. Piosenkę Sanah „Druga w nocy” zaśpiewała Zuzanna Śniegowska z klasy trzeciej. „Siebie zapytaj”, kolejny utwór Sanah zaśpiewała Zuzanna Dzielendziak. Wiersz Jadwigi Zaliszewskiej „Opuszczone groby” przedstawiła Lena Suiker z klasy piątej. Na spotkaniu obecna była również Zuzanna Piątek – absolwentka naszej szkoły, która zagrała i zaśpiewała dla wszystkich. Wiersz wspomnianej już Jadwigi Zaliszewskiej „Świętych obcowanie” miała przyjemność recytować Emilia Kiljańska. Natalia Witczak z klasy trzeciej zaśpiewała dla publiczności. Za swój występ duże brawa otrzymała Zuzanna Bogucka, Mistrzyni Świata w Tańcu, która pokazała jeden ze swoich mistrzowskich układów. Mogliśmy usłyszeć dwa piękne głosy, gdy wystąpił duet: Zuzanna Piątek i Natalia Witczak. Ostatni z wierszy recytowała Jagoda Rzeszutek z klasy piątej, był to wiersz Jana Brzechwy pt. „Listopad”. Na koniec tak jak w ubiegłym roku podczas naszego występu zaśpiewała Ewa Kwaśniewska, nasza absolwentka.
W imieniu pana dyrektora Ferdynanda Sańko, pani Natalii Ambroszczyk i wszystkich artystów bardzo dziękujemy za obecność i chęć współtworzenia z nami tego pełnego wzruszeń przedstawienia.
Był to drugi wieczór z cyklu "Zaduszki" i na pewno nie ostatni.
Klasa III b podsumowała dzisiaj omawianie lektury "Pamiętnik Czarnego Noska" za pomocą projektu "lektura w pudełku".
Każdy z uczniów stworzył pudełko według własnego pomysłu, a następnie włożył do niego wszystkie przedmioty, które skojarzyły mu się z wydarzeniami w " Pamiętniku Czarnego Noska". Dzięki temu dzieci utrwaliły treść lektury oraz poćwiczyły argumentację - trzeba było pokazać przedmiot i przywołać wydarzenie z książki.
N. B.
Dzisiaj na lekcji geografii klasa siódma wykonywała zadanie praktyczne.
Po zapoznaniu się z profilami glebowymi wykonali je z jadalnych składników. Najchętniej powstawał profil gleby bielicowej, która zajmuje sporą powierzchnię naszego kraju. Niektórzy wykonali gleby brunatne, mady i rędziny.
Na koniec wszystkie profile glebowe zostały zalane mlekiem lub jogurtem, więc idealnie sprawdziły się jako drugie śniadanie.
Przez rozbiory Polska na 123 lata zniknęła z map. W szkołach uczono w obcych językach (językach zaborców), a za używanie polskiego nawet karano. Jednak Polacy przez te wszystkie lata nie zapomnieli języka ojczystego, a zaborcom nie udało się sprawić, by porzucili marzenia o własnym kraju. Walczyli w powstaniach, kształcili kolejne pokolenia, tworzyli polską kulturę.
Dziś Koncertem Patriotycznym uczciliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedszkolaki i uczniowie śpiewali pieśni legionowe, z Powstania Warszawskiego oraz piosenki współczesne, które wyjaśniają co to jest niepodległość i patriotyzm. Imprezę zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego o godzinie 11.11.
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klas I-III w poniedziałek 7 listopada świętowali ten dzień i przebrali się za różnych bohaterów bajkowych. Już od rana na korytarzu można było spotkać Kubusia Puchatka, Gajowego, Czarownicę, Spider-Mana, Myszkę Miki, Ninję i wiele innych bajkowych postaci. Często stają się one przyjaciółmi dzieci. Uczą ich odróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym i pomagają w przezwyciężaniu wielu trudności. Dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnej zabawy i tanców. Opowiadały o ulubionych bajkach, rozwiązywały zagadki i baśniowe quizy. Z uwaga i w skupieniu obejrzały bajkę edukacyjną pt. „Strach ma wielkie oczy” w wykonaniu aktorów znanej nam „Grupy T” z Torunia. Ten dzień sprawił uczniom wiele radości i przypomniał, jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.
W dniu wczorajszym nasza uczennica Julita Falów, wraz ze swoim klubem MUKS PS KOSTRZYN, zdobyła tytuł Mistrza Województwa Lubuskiego w kategorii dziewcząt U13 w piłce nożnej!
Dalsze rozgrywki będą się toczyć na szczeblu międzywojewódzkim. Zespół z Kostrzyna spotka się z najlepszymi piłkarkami Polski w swojej kategorii wiekowej. Trenerem Julity jest Pan Krzysztof Stępień.
Fotorelacja z akcji czytelniczej "Przerwa na czytanie" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipkach Wielkich.
#przerwanaczytanie
27 października 2022 r. w naszej szkole zagościł teatr z Torunia "Grupa T". Dla klas I-IV aktorzy zaprezentowali trzy bajki pod wspólnym tytułem "Bajki na jednej nodze". Ich przesłaniem było bezpieczeństwo, higiena i zdrowe odżywianie. Te ważne nauki aktorzy przedstawili z humorem. Śmiechom i dobrej zabawie nie było końca. Dziękujemy za radosny poranek. Czekamy na ponowne spotkanie.
27 października w naszej szkole gościła grupa teatralna T z Torunia. Spektakl dla klas V-VIII w symboliczny sposób za pomocą serca i rozumu przekazywał ponadczasowe wartości takie jak dbanie o relacje rodzinne i o swoich prawdziwych przyjaciół. Wszystko było przesycone humorem i dobrą zabawą. Zarówno najmłodsi jak i najstarsi widzowie świetnie się bawili. Mamy nadzieję spotkać się jeszcze z aktorami z Torunia.
Dziękujemy za wspaniałą zabawę
Dnia 26 października 2022 r. uczniowie klasy 4 pojechali na wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie. Klasa przeszła podziemną trasę 1,5 km z przewodnikiem poznając historię i budowę jednej z największych fortyfikacji w Europie. Dużą atrakcją dla uczniów był przejazd drezyną oraz możliwość zobaczenia z bliska śpiących nietoperzy.
Po zwiedzaniu podziemi wszyscy udali się na ognisko i słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Uczniowie zakupili pamiątki związane z MRU i z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.
Opiekunami wycieczki były nauczycielki Monika Jankowska i Agnieszka Falów-Bojba.
Zgodnie z tradycją naszej szkoły 13 października klasy ósme zorganizowały uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Spotkanie rozpoczęła uczennica Barbara Ślusarczyk, która poprosiła o zabranie głosu pana dyrektora Ferdynanda Sańko.
Pięknymi słowami zostały wyrażone życzenia i podziękowania dla nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz wszystkich pracowników, którzy przez cały rok wspomagają funkcjonowanie naszych placówek.
Kolejnym punktem były podziękowania dla rodziców ucznia klasy szóstej, Dariusza Maligłówki, za wsparcie okazane naszej szkole. Następną osobą wyróżnioną przez pana dyrektora był uczeń klasy szóstej, Wojciech Ślusarczyk, który otrzymał podziękowania za piękną postawę i sprawiedliwość, którą się wykazał.
Pan dyrektor Ferdynand Sańko wręczył nagrody gronu pedagogicznemu i pracownikom.
W imieniu Rady Rodziców życzenia i kwiaty na ręce pana dyrektora złożyła zastępca przewodniczącej szkoły pani Agnieszka Malińska.
Po części oficjalnej, mieliśmy przyjemność wysłuchać wierszy przygotowanych przez grupę uczniów z klas ósmych. Każdy utwór skierowany był do nauczyli lub nauczyciela, niósł ze sobą miłe słowa oraz życzenia.
Po recytacjach przyszedł czas na rozrywkę. Uczennice Maja Dzielendziak i Hanna Kowalewska zaprosiły wszystkich obecnych na "Galę wręczenia Oscarów - Złotych jabłek". Nominacje otrzymał prawie każdy nauczyciel uczący w naszej szkole.
Kategorii było wiele, jedne zabawne, inne wzruszające. Oskarowe jabłka przyznane były w kategoriach: Ojciec Dyrektor, Chrząszcze-chrabąszcze, Plusik i minusik, Palcem po mapie, Kłamiesz - grzeszysz i wielu innych.
Czas upłynął szybko i przyjemnie. Chwilę oczekiwania umilił jeszcze występ Mai Dzielendziak, która zaśpiewała dla wszystkich uczniów, pracowników szkoły i przedszkola oraz zaproszonych gości.
Nie możemy też zapomnieć o pasowaniu pierwszoklasistów, którzy już oficjalnie są częścią szkolnej społeczności. Cała klasa pierwsza z pomocą pani Małgorzaty Różańskiej przygotowała piękne recytacje i piosenki. Następnie pan dyrektor pasował wszystkich na uczniów, rodzice i uczniowie klasy drugiej wręczyli im upominki i symboliczne medale.
Zgodnie z tradycją naszej szkoły 13 października klasy ósme zorganizowały uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Spotkanie rozpoczęła uczennica Barbara Ślusarczyk, która poprosiła o zabranie głosu pana dyrektora Ferdynanda Sańko.
Pięknymi słowami zostały wyrażone życzenia i podziękowania dla nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz wszystkich pracowników, którzy przez cały rok wspomagają funkcjonowanie naszych placówek.
Kolejnym punktem były podziękowania dla rodziców ucznia klasy szóstej, Dariusza Maligłówki, za wsparcie okazane naszej szkole. Następną osobą wyróżnioną przez pana dyrektora był uczeń klasy szóstej, Wojciech Ślusarczyk, który otrzymał podziękowania za piękną postawę i sprawiedliwość, którą się wykazał.
Pan dyrektor Ferdynand Sańko wręczył nagrody gronu pedagogicznemu i pracownikom.
W imieniu Rady Rodziców życzenia i kwiaty na ręce pana dyrektora złożyła zastępca przewodniczącej szkoły pani Agnieszka Malińska.
Po części oficjalnej, mieliśmy przyjemność wysłuchać wierszy przygotowanych przez grupę uczniów z klas ósmych. Każdy utwór skierowany był do nauczyli lub nauczyciela, niósł ze sobą miłe słowa oraz życzenia.
Po recytacjach przyszedł czas na rozrywkę. Uczennice Maja Dzielendziak i Hanna Kowalewska zaprosiły wszystkich obecnych na "Galę wręczenia Oscarów - Złotych jabłek". Nominacje otrzymał prawie każdy nauczyciel uczący w naszej szkole.
Kategorii było wiele, jedne zabawne, inne wzruszające. Oskarowe jabłka przyznane były w kategoriach: Ojciec Dyrektor, Chrząszcze-chrabąszcze, Plusik i minusik, Palcem po mapie, Kłamiesz - grzeszysz i wielu innych.
Czas upłynął szybko i przyjemnie. Chwilę oczekiwania umilił jeszcze występ Mai Dzielendziak, która zaśpiewała dla wszystkich uczniów, pracowników szkoły i przedszkola oraz zaproszonych gości.
Nie możemy też zapomnieć o pasowaniu pierwszoklasistów, którzy już oficjalnie są częścią szkolnej społeczności. Cała klasa pierwsza z pomocą pani Małgorzaty Różańskiej przygotowała piękne recytacje i piosenki. Następnie pan dyrektor pasował wszystkich na uczniów, rodzice i uczniowie klasy drugiej wręczyli im upominki i symboliczne medale.
12 października w Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich gościliśmy seniorów ze skwierzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Zespół Starodworzanki. Aktorzy przygotowali niespodziankę dla najmłodszych, trochę starszych i tych całkiem dużych. Uczniowie Szkoły Podstawowej, wychowankowie Gminnego Przedszkola oraz podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zabrani zostali do bajkowego świata.
Wszystko to za sprawą krasnala Hałabały, który zaprosił nas do ogrodu, gdzie: "Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie…". Jak się okazało "chodził oglądać tę rzepkę co dzień", ale wyrosła niesamowita, więc do wyrwania potrzebna była cała okoliczna świta. Zmagania z warzywem bardzo wciągnęły całą publiczność, która klaskała, tańczyła i doradzała, gdy było trzeba.
Wystąpienie porwało młodszych i starszych, nic dziwnego: bajkowe stroje, skoczne piosenki oraz świetna gra aktorska nie pozwalały być obojętnym.
Po inscenizacji na ręce pana dyrektora Ferdynanda Sańko zostały wręczone kwiaty z życzeniami na Dzień Edukacji Narodowej dla wszystkich pracowników, a nasi goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz kawę. W przyszłości liczymy na kolejne podróże do innych bajek, a dzisiaj dziękujemy za przybliżenie bajki dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima.
W dniu 12 października 2022 r. rozpocznie się w naszej szkole akcja „Pola Nadziei”, ogólnopolska akcja podejmowana przez Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Symbolem działania na rzecz Hospicjum jest żonkil. Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie, przypomina o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy.
W naszej szkole akcja przebiega pod hasłem „Mieszkańcy Lipek Wielkich to ludzie o dużej wrażliwości”. Celem akcji jest szerzenie idei hospicyjnej i uwrażliwianie społeczeństwa na drugiego człowieka oraz zbieranie funduszy na rzecz Hospicjum, by mogło spełniać swoją misję niosąc wieloaspektową pomoc i wsparcie dla ludzi chorych na nowotwory oraz ich rodzin.
W związku z tym zachęcamy całą społeczność szkolną o włączenie się do akcji POLA NADZIEI NA RZECZ HOSPICJUM ŚW. KAMILA, która rozpoczyna się w naszej szkole 12. 10. 2022r.CEBULKI W KWOCIE 2 zł będzie można zakupić w szkole oraz w Lipkach Wielkich u Wolontariuszy.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Mariuszem Śpiewankiem
Dzień Głośnego Czytania ustanowiono w rocznicę urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży - Janiny Porazińskiej. To dzień, który stwarza okazję do wprowadzenia dzieci w świat książek.
29 września uczennice klasy VIII, które należą do Szkolnego Klubu Wolontariatu przeczytały najmłodszym uczniom „Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy”.
Podsumowaniem akcji czytelniczej był konkurs rysunkowy dotyczący wysłuchanego tekstu.