Dnia 28 września 2022 r. uczniowie klas I-III z wychowawczyniami pojechali na wycieczkę do Poznania. O godzinie 7 rano, z uśmiechem na twarzy, wyjechali autokarem spod szkoły. Podróż minęła szybko. Pierwszym przystankiem było Nowe Zoo. Z ciekawością oglądali zwierzęta, m.in. słonie zebry, kapibary, wielbłądy, bizony, mrówkojady – większość z nich po raz pierwszy. Pobyt w zoo zakończyła przejażdżka kolejką „Maltanka”. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym. Dzieci oglądały tam obrazy oraz uczestniczyły w ciekawych zajęciach zakończonych tworzeniem własnego dzieła. Po takiej ciężkiej pracy udali się na pyszny obiad. Ostatnią atrakcją było Poznańskie Muzeum Pyry. Uczniowie z humorem poznawali historię ziemniaka i wzięli udział w warsztatach przyprawiania i pieczenia Pyry. Wycieczkę zakończyli wizytą w Mc Donald. Zmęczeni, ze wspaniałymi wspomnieniami wrócili do domu.
Uczniowie klas III
26 września świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Gościliśmy panie z Centrum Usług Wspólnych z Santoka. W jury zasiedli pani Dagmara Kowalicka – Szymczak, pani Agnieszka Falów i ks. Krzysztof Tomaszewicz. Organizując Dzień Języków Obcych w szkole zachęcamy wszystkich do nauki języków obcych i propagujemy różnorodność językową i kulturową państw z całego świata.
W tym roku uczniowie pięciu klas wylosowali następujące kraje – Bułgaria, Szwecja, Stany Zjednoczone, Brazylia i Szwajcaria. Klasy rywalizowały ze sobą w kilku konkurencjach takich jak przygotowanie dekoracji na hali gimnastycznej, przekazanie najważniejszych informacji o kraju w ciekawy i zabawny sposób, przygotowanie przekąski typowej dla wylosowanego kraju, wykonanie piosenki lub tańca, udział w konkursie polegającym na rozpoznawaniu flag europejskich, przygotowanie plakatu dydaktycznego i hasła propagującego naukę języków obcych oraz nauczenie publiczność kilku wyrazów w danym języku.
W czasie świętowania wyłoniły się talenty kulinarne i artystyczne wśród uczniów. Degustacja potraw należała do przyjemnych części obchodów tego dnia.
W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyła klasa 8B prezentująca Szwajcarię, drugie miejsce zajęła klasa 5 przedstawiająca Bułgarię i trzecie miejsce zajęła klasa 8A , która przygotowała Brazylię.
W nagrodę klasy pojadą z wychowawcami na jednodniowe wycieczki.
W czasie obchodów Dnia Języków Obcych panowała miła atmosfera. Widać było ogromne zaangażowanie uczniów i integrację klas. Dzień Języków Obcych został zorganizowany przez nauczycielkę języka angielskiego panią Monikę Jankowską.
Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata". Dzięki zaangażowaniu wszystkich biorących w niej udział, akcja przebiegła sprawnie. Świat wokół nas stał czystszy o worki zebranych śmieci. Mamy nadzieję, że w następnym roku będzie ich mniej.
W piątek, 16 września 2022 roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XV Integracyjnej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych. Celem imprezy była integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. W rywalizacji sportowej udział wzięły wszystkie szkoły z gminy Santok. Uczniowie z Lipek Wielkich zdominowali rywalizację sportową uzyskując następujące wyniki:
BIEGI PRZEŁAJOWE
Klasy III-IV
1. Bełtowski Damian
2. Nita Kacper
3. Nowaczyk Alan
Klasy V-VI
Dziewczęta
1. Rzeszutek Jagoda
2. Kiljańska Emilia
3. Porańczyk Agata
Chłopcy
1. Gromala Bartosz
3. Szafrański Szymon
Klasy VII-VIII
Dziewczęta
1. Danielak Alicja
Chłopcy
1. Danielak Jakub
2. Rzeszutek Adrian
SZACHY
Dziewczęta
1. Dmochowska Naomi
2. Porańczyk Agata
Chłopcy
2. Rzeczyński Witold
3. Lehmann Hubert
ŁUCZNICTWO
3. Śniegowska Natalia
W bloku rekreacyjno-sportowym nagrody otrzymali:
Olszak Julia, Kiljańska Blanka, Nowaczyk Alan, Bełtowski Damian, Lehmann Hubert, Szafrański Szymon, Piętek Oliwia, Popławski Alan, Bogucka Zuzanna, Ślusarczyk Paweł, Danielak Jakub, Kucharski Adam, Kowalewska Hanna, Nowak Amelia, Śniegowska Natalia.
Opiekunami reprezentacji szkoły z Lipek Wielkich byli Marek Batóg i Krzysztof Celejewski
Rozpoczęcie roku szkolnego to nie tylko czas powitań, ale i pożegnań. Od 1 września przeszła na emeryturę po 30- letniej pracy w szkole i wieloletnim piastowaniu stanowiska wicedyrektora Pani Anna Kleinrok.
Została pożegnana przez Dyrektora, nauczycieli, rodziców i uczniów. Otrzymała podziękowania za wkład pracy, wielkie zaangażowanie w życie szkoły, sumienność oraz wychowanie wielu pokoleń uczniów. Był to bardzo doniosły i wzruszający dla wszystkich moment. Pani Ania zabrała także głos i podziękowała wymownym stwierdzeniem- wszystkim za wszystko. Oliwia Piętek wykonała dedykowaną Pani Ani piosenkę.
1 września to czas inauguracji nowego roku szkolnego 2022/2023. W Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich odbył się z tej okazji uroczysty apel, w trakcie którego Dyrektor Ferdynand Sańko powitał serdecznie społeczność szkolną, zwłaszcza pierwszoklasistów, którzy debiutują w roli uczniów. Przedstawił też nowych nauczycieli i nowych wychowawców. Wygłosił również okolicznościowe przemówienie.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023 (1 września 2022 r.):
8.00 - msza św.
9.00 - uroczyste inauguracja roku szkolnego w hali sportowej, później spotkanie z wychowawcami.
Dostępna jest karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej POBIERZ.
24 czerwca w Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z pożegnaniem absolwentów. Na uroczystości obecny był Wójt Gminy Santok Paweł Pisarek, który w towarzystwie dyrektora Ferdynanda Sańki i wychowawczyni klasy ósmej Doroty Dębskiej wręczyli nagrody i świadectwa absolwentom. Wręczone zostały także statuetki dla najlepszego ucznia SP-Hanny Kowalewskiej, najlepszego sportowca- Julity Falów oraz artysty roku- Zuzanny Piątek. Zuzanna Piątek otrzymała także specjalną nagrodę Starosty Powiatu Gorzowskiego- nagrodę wręczył pan Mariusz Śpiewanek. Miłe upominki dla absolwentów wręczyła także sołtys - pani Karolina Piętek. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Absolwenci zatańczyli poloneza i wzruszające wykonali piosenki. Zostali także pożegnani przez klasy siódme. Wszyscy uczniowie szkoły otrzymali świadectwa i rozpoczęli wakacje.
W pięknej scenerii amfiteatru Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lipkach Wielkich i przy obecności Pani Lubuskiej Kurator Oświaty, Ewy Rawa odbył się koncert podsumowujący działalność zaprzyjaźnionych w Lipkach Wielkich szkół: Szkoły Podstawowej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Prezentowali się wokaliści, recytatorzy oraz zaproszeni goście - Zespół Jarzębina ze Skwierzyny (muzyka biesiadna) i Starodworzanki ze Starego Dworku. Była to prawdziwa uczta dla ducha.
https://gorzow.tvp.pl/60926445/pokaz-co-kochasz-koncert-uczniow-w-lipkach-wielkich
W dniach 13 – 17 czerwca 2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami p. Dorotą Dębską i Natalią Ziółkowską wzięli udział w polsko – niemieckim projekcie wymiany młodzieży odbywającym się w Zamku Trebnitz, zatytułowanym “Ich in der Welt der Medien - Ja w świecie mediów”.
Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy warsztatowe: grupę fotograficzną, muzyczną oraz teatralną i pilnie uczestniczyli w zajęciach, aby ostatniego dnia przedstawić rezultaty swojej pracy.
Uczniowie wybrali się także na całodniową wycieczkę do Berlina, gdzie zwiedzili Muzeum Komunikacji, zobaczyli Bramę Brandenburską oraz spacerowali ulicą Unter den Linden, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych ulic stolicy Niemiec.
Nie zabrakło również czasu na gry kooperacyjne i integrację z uczniami z Niemiec. Uczniowie wrócili do swoich domów zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia zarówno językowe jak i kulturowe.
22 czerwca 2022 r. Fotorelacja z koncertu "Pokaż, co kochasz".
Wkrótce więcej informacji.
W dniach 13-15 czerwca 2022 r. klasy IV, V, VI, VIIA i VIIB brały dział w zajęciach prowadzonych ramach akcji Zielone Szkoły. W programie było zwiedzanie muzeum regionalnego, spacer po Santoku i jego zabytkach oraz zajęcia profilaktyczne na santockiej Marinie. Pogoda dopisała, wyjazd uważamy za bardzo udany :)
10 czerwca 2022 r., w trzydziestą rocznicę pożaru Puszczy Noteckiej, do naszej szkoły zawitał pan Jarek Marciniak - pomysłodawca Fabryki Aktywności Młodych i akcji, które Fabryka realizuje.
Podczas prelekcji, która ukierunkowana była na ochronę lasów przed pożarami, pan Jarek przypomniał, że rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów, a 77% powstaje z winy człowieka.
Namawiał dzieci i młodzież do stworzenia mody na stosowanie mądrych postaw społecznych, która w przyszłości wpłynie na zmniejszenie liczby pożarów. Zachęcał również do wzięcia udziału w ogólnopolskiej kampanii pt. „Przytul się do drzewa”. Uczniowie, z inicjatywy pana Marciniaka, ozdobili Jego samochód „ekologicznymi” rysunkami i podpisali się na pamiątkę.
Kolejny dzień i kolejne klasy miały okazję wyjechać na szkolną wycieczkę. 8 czerwca uczniowie z czwartej, piątej i szóstej klasy wybrali się do Poznania.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu była krótka, ale ciekawa i pełna opowieści przejażdżka Kolejką Parkową Maltanką. Niewielka lokomotywa dowiozła nas do Nowego ZOO. Tam czekał nas długi spacer i podziwianie zwierząt, które są mieszkańcami poznańskiego ogrodu. Widzieliśmy wiele gatunków ssaków i ptaków. Uczniowie klasy piątej rozpoznawali zwierzęta żyjące na sawannie i gorących pustyniach. Mijaliśmy wybiegi zebr, żyraf, strusi, wielbłądów, ale też wielkich, drapieżnych kotów: tygrysów i lwów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się niedźwiedzie, niektórzy z nas widzieli je pierwszy raz w życiu, podobnie jak tapiry, flamingi czy bizony. Mieszkańców było więcej, przy każdym napotkanym zatrzymaliśmy się na chwilę, aby podziwiać ich wyjątkowość. Niestety nie zdążyliśmy obejść całego ogrodu, bo czekał na nas pyszny obiad w restauracji Czerwona Papryka. Później mieliśmy chwilę na zakup pamiątek oraz pysznych lodów. Ostatnim miejscem, do którego wybraliśmy się tego dnia w stolicy Wielkopolski, było Poznańskie Muzeum Pyry. Tam czekały nas warsztaty z przyprawiania pyry, którą później każdy z nas otrzymał przy wyjściu. Nasze ziemniaki były upieczone i smakowite. W czasie, gdy inni zajmowali się naszymi pyrkami, pracownik muzeum przedstawił nam bardzo ciekawą historię tego, jak pyry znalazły się w Wielkopolsce i jak się stało, że są tam najpopularniejsze. Dzieci słuchały z zaciekawieniem, co widać na zdjęciach, śmiałkowie odpowiadali na zadawane pytania.
Czas minął nam szybko, wróciliśmy cali i zdrowi z plecakami pełnymi pamiątek i uśmiechami na twarzach.
Czerwiec w szkołach to miesiąc sprawdzianów, prac klasowych i projektów. Każdy uczeń ma ostatnią szansę na poprawienie swoich ocen, każdy z nich jest z pewnością pochłonięty nauką, a co za tym idzie - zmęczony. W naszej szkole, aby zapewnić zapracowanym podopiecznym trochę wytchnienia, zorganizowane zostało spotkanie ze wspaniałymi zwierzętami.
Alpaki, niektórzy już wiedzą, że mają cudowny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci, ale też dorosłych.
To właśnie dzięki nim dzisiaj uczniowie i nauczyciele w Lipkach Wielkich mogli na chwilę porzucić obowiązki i odstresować się przy pięknej pogodzie.
Alpakoterapia to same korzyści. Polecamy!
Dziękujemy naszym Gościom, dziękujemy Elvisowi i Edkowi. Cieszymy się, że trawa bardzo im smakowała, zapraszamy częściej.
W dniu 7 czerwca klasy VIIA i VIIB wybrały się na wycieczkę. Celem wyprawy był Międzyrzecki Region Umocniony. Przeszliśmy 2,5 km podziemiami, poznając historię i budowę jednych z największych w Europie fortyfikacji. Po wycieczce zorganizowane było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz wizyta w pizzerii.
Opiekunami wycieczki byli nauczyciele Krzysztof Celejewski Stanisław Pietkiewicz.
Chcielibyśmy tak świętować codziennie!
2 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Organizacją zajęła się Rada Rodziców i trzeba przyznać - zrobiła to doskonale!
Od rana na boisku szkolnym pojawiły się dmuchane zamki, maszyna do robienia waty cukrowej i popcornu oraz DJ.
Równo o 9.00 rozpoczęła się zabawa: wygibasy na dmuchańcach, animacje prowadzone przez pana DJ i zawody sportowe. Na łasuchów czekały słodkie przekąski i lody.
Imprezę zakończyliśmy wspólnymi tańcami i ogniskiem. Będzie co wspominać!
Fotorelacja z wyjazdu klasy VIII na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Pod zdjeciami opis wycieczki, którego autorem jest Cyprian Kaczor.
29 i 30 maja 2022 r odbyła się wycieczka klasy VIII. Uczestniczyli w niej opiekunowie: pani Dorota Dębska i pan Stanisław Pietkiewicz oraz pilot wycieczki pan Jacek Czopor. Odwiedziliśmy niesamowity region Polski, jakim jest Kotlina Kłodzka.
Naszą cudowną podróż rozpoczęliśmy od wyjazdu spod Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich o godzinie 7.00. Podczas jazdy mieliśmy postój w „stolicy” wycieczek szkolnych, czyli w restauracji McDonald’s. O godzinie 11.30 dojechaliśmy do spływu raftingowego, znajdującego się na Nysie Kłodzkiej. Jest to przepiękna rzeka położona na południu Polski. Naszym zadaniem było przepłynięcie dziesięciokilometrowego odcinka rzeki. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Z racji, iż w niektórych miejscach rzeka jest bardzo płytka, niektórzy musieli wejść do wody, by ratować pokłady swoich drużyn. Inni zanurzyli się w wodzie, bo się im to po prostu spodobało. W zależności od grupy, rafting zajął do czterech godzin. Było to spowodowane kondycją członków danego pontonu. Wygrała ekipa pani Doroty, która okazała się bezkonkurencyjna. Przykładowo drużyna mająca na czele pana Dawida, czyli lokalnego pracownika spływu, pokonała drogę bezproblemowo. To znaczy w miarę szybkim tempie oraz bez zanurzania się uczestników w wodzie. Natomiast ekipa, mająca pana Jacka na czele, płynęła najdłużej. Każdy z uczestników tej ekipy był w muzycznym nastroju, a wiosłowanie u każdego członka grupy odbywało się w inną stronę.
Z bolącymi mięśniami górnej części ciała dotarliśmy do domu gościnnego „Graniczna” w Radkowie. Po obiadokolacji i zakwaterowaniu odbył się grill. Następnie do późnych godzin nocnych spędziliśmy bardzo zabawnie czas. Następnego dnia o 8.30 zjedliśmy śniadanie. Potem wymeldowaliśmy się z hotelu i wyruszyliśmy w Góry Stołowe. Naszym celem było zdobycie Szczelińca Wielkiego, czyli najwyższego szczytu w Górach Stołowych. Wraz z lokalną panią przewodnik weszliśmy na szczyt, pokonując siedemset kamiennych schodów. Po krótkim delektowaniu się panoramą Polski i Czech, ze szczytu należało zejść. Droga powrotna była bardziej urozmaicona o przeróżne wąskie przejścia, śnieżki rzucane przez pana Jacka, czy skały przypominające wizerunki przeróżnych zwierząt. Po godzinie 13.00 udaliśmy się ponownie do hotelu na obiad. Następnie musieliśmy pożegnać się z Kotliną Kłodzką i wyruszyć w drogę powrotną.
Po drodze zatrzymaliśmy się w Zamku Książ nieopodal Wałbrzycha. Początkowo spacerowaliśmy po pięknym ogrodzie z różnorodną roślinnością. Kolejno dotarliśmy do samego zamku. Po obejrzeniu go z zewnątrz, weszliśmy do środka, a bardziej do kawiarni znajdującej się w środku zamku. Kawiarnia ta miała taras z przepięknym widokiem na ogród z fontanną. Zaczarowani zachwycającymi widokami ruszyliśmy w dalszą drogę. Ponownie zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s. O godzinie 20.45 dotarliśmy pod Szkołę Podstawową w Lipkach Wielkich.
Czas spędzony na wycieczce uważam za bardzo udany. Towarzyszyło nam wiele pozytywnych emocji. W czasie raftingu zmęczenie przeplatywało się satysfakcją i z radością. Gdy weszliśmy na najwyższy szczyt Gór Stołowych i schodząc z niego, podziwialiśmy piękne widoki oraz byliśmy zaciekawieni drogą, ponieważ musieliśmy pokonać przeróżne trudności. W Zamku Książ delektowaliśmy się pięknymi widokami ogrodu i poczuliśmy ducha historii. Były to bardzo mile spędzone dwa dni.
Cyprian Kaczor