W piątek przed weekendem majowym klasa szósta miała przyjemność poprowadzić akademię z okazji świąt majowych: Konstytucji 3 Maja, święta pracy oraz dnia flagi Rzeczypospolitej Polskiej.Chcieliśmy zainteresować najmłodszych kolegów i koleżanki, a pozostałym osobom przypomnieć, dlaczego są to istotne daty dla naszego narodu.
Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy hymn, aby podkreślić wartości, ważne dla narodu, te na których opiera się nasza ojczyzna.
Dziękujemy wszystkim za przybycie.
W dniu 15.04.2024r. w ramach obchodów Dnia Ziemi, klasa V wraz z wychowawcą odwiedziła Izbę Edukacji Leśnej w Dobrojewie, prowadzoną przez p. Teresę i Rocha Kaczorowskich. Mogliśmy zobaczyć ekspozycję starych maszyn rolniczych oraz tych stosowanych w pracach leśnych, ekspozycję dotyczącą historii leśnictwa, izbę z militariami ( mundury, dokumenty, medale, zdjęcia). Poznaliśmy również zwierzęta i rośliny występujące na obszarach Puszczy Noteckiej. Największym zainteresowaniem cieszyła się izba z kolekcją jednośladów. Na koniec upiekliśmy kiełbaski na przygotowanym przez leśników ognisku.
Klasa 4 b na godzinie wychowawczej dekorowała jajka. Podeszła do zadania bardzo kreatywnie, co widać na załączonych zdjęciach. Było to nieoceniona okazja do rozmowy o świątecznych zwyczajach i tradycjach.
Dnia 21.03.2024 r. w dodatku specjalnym do Gazety Lubuskiej podsumowano Galę Plebiscytu Edukacyjnego oraz zaprezentowano laureatów tegorocznych nagród.
Powitanie Wiosny 🌺🌸🌷🌹🌻🌼💐
20 marca celebrowaliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny.
Pogoda dopisała- było słonecznie i ciepło. Nie zawiedli też uczniowie, którzy przebrali się w postacie z bajek, filmów i gier.
Samorząd Szkolny przygotował Marzannę. Towarzyszyły nam przedszkolaki, które wyróżniały się kolorowymi akcentami. Wszyscy przeszliśmy w uroczystym, barwnym korowodzie ulicami Lipek Wielkich, dzieląc się z mieszkańcami swoją radością i entuzjazmem. Asystowali nam strażacy z OSP Lipki Wielkie, którzy zapewnili bezpieczeństwo i sygnały dźwiękowe.
Impreza zakończyła się na boisku szkolnym symbolicznym spaleniem Marzanny i ogniskiem z kiełbaskami.
Dziękujemy wszystkim osobom, które miały swój udział w organizacji obchodów Dnia Wiosny! Opiekun Samorządu
Uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami p. M. Śpiewankiem i p. M. Ring wzięli udział w Gorzowskich Targach Edukacyjnych. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.
Dnia 14.03.2024r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Santoku, odbyły się gminne recytacje wierszy w których wzięło udział sześcioro naszych uczniów:
Amadeusz Dmochowski klasa 3
Hanna Witczak klasa 3
Błażej Średniawa klasa 4a
Blanka Kiljańska klasa 4b
Lena Suiker klasa 6
Emilia Kiljańska klasa 7
Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, klasy: 1-3, 4-6 i 7-8. Uczniowie zaprezentowali się niezwykle dobrze, zachwycili jurorów oraz widownię czego wyrazem są zajęte miejsca i wyróżnienia:
W kategorii klasy 1-3 Blanka Kiljańska zajęła III miejce W kategorii klasy 4-6 Lena Suiker zajęła I miejce W kategorii klasy 7-8 Emilia Kiljańska zajęła II miejsce
Pozostali uczniowie zdobyli niezwykle ważne doświadczenie sceniczne oraz dyplomy za udział.
6 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich odbyły się rozgrywki Powiatowej Spartakiady Młodzieży w koszykówce dziewcząt.
Na hali zmierzyło się pięć drużyn. Uczennice naszej szkoły wygrały spotkania ze wszystkimi zespołami poza drużyną ze SP nr 4 z Kostrzyna nad Odrą.
Wyniki rozgrywek:
I miejsce - SP nr 4 Kostrzyn nad OdrąII miejsce - SP Lipki WielkieIII miejsce - SP nr 1 Kostrzyn nad OdrąIV miejsce - SP WitnicaV miejsce - SP Dąbroszyn.
Wszystkim drużynom bardzo dziękujemy.
Skład zespołu:
Julita Falów
Zuzanna Bogucka
Emilia Kiljańska
Milena Frankowska
Liliana Góra
Kinga Pietrzak
Oliwia Piętek
Natasza Kowalska
Maria Malińska
Lena Suiker
Julia Szafrańska
Michalina Nita
Za rok czekamy na kolejne emocje! 💪🏀🏆
W dniu 28.02.2024 r.w ramach cyklicznego Dnia Sztuki w Szkole ,odbyło się twórcze działanie dla klas 1-7.W tym roku związane z emocjami pod hasłem "Malujemy co czujemy." Gościem tegorocznego spotkania była aktorka Gorzowskiego Teatru im.J.Osterwy Karolina Miłkowska- Prorok, która przeprowadziła ciekawy warsztat związany z nazywaniem, przeżywaniem i wyrażaniem różnych emocji .Było to inspiracją do działań plastycznych ilustrujących barwą, formą, kształtem,kompozycją różnych uczuć i emocji.Piękne efekty prac uczniów można podziwiać na wystawie w szkolnym korytarzu.Przedstawiamy krótką fotograficzną relację tych zmagań ,zapraszając do oglądania efektów finalnych naszych artystów.
Lubisz grać w tenisa stołowego? Spróbuj swoich sił w kolejnej edycji Turnieju Tenisa Stołowego ,,FERIE ZIMOWE 2024”!
Do wzięcia udziału zapraszamy młodzież i dorosłych Mieszkańców Gminy Santok.
Tenisowe zmagania odbędą się 24 lutego 2024 r. w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich. Początek zawodów o godz. 9.00
Prosimy o zabranie własnych zestawów do tenisa stołowego.
Na najlepszych zawodników czekają nagrody.
Serdecznie zapraszamy!
REGULAMIN Turnieju Tenisa Stołowego
,,FERIE ZIMOWE 2024” w Lipkach Wielkich
I. Cel:
- aktywne spędzanie czasu wolnego,
- propagowanie zdrowego trybu życia,
- popularyzacja tenisa stołowego.
II. Organizator:
- Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich
- Mariusz Śpiewanek
III. Termin i miejsce:
Zawody odbędą się w dniu 24 lutego 2024 r. w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich.
IV Program zawodów:
9.00 – potwierdzenie obecności przez uczestników turnieju,
9.10 – ustalenie sposobu rozgrywek wraz z losowaniem numerów,
9.20 – oficjalne otwarcie,
9.30 – rozpoczęcie rozgrywek,
13.00 – ogłoszenie wyników wraz w wręczeniem nagród.
V. System rozgrywek i przepisy gry:
a) turniej rozegrany zostanie w grach singlowych,
b) pojedynki rozgrywane będą do trzech lub dwóch wygranych setów (zależnie od ilości zgłoszeń),
c) turniej rozgrywany będzie systemem ustalanym w dniu zawodów (zależnie od ilości zgłoszonych zawodników),
d) czas trwania turnieju uzależniony jest od liczby zgłoszonych uczestników,
e) mecze rozgrywane są zgodnie z przepisami gry w tenisa stołowego PZTS,
f) zawodnicy mogą grać wyłącznie certyfikowanym sprzętem zgodnie z listą okładzin dopuszczonych przez ITTF,
g) mecze sędziują zawodnicy wyznaczeni przez Organizatora
VI. Warunki uczestnictwa:
a) uczestnik musi dokonać zgłoszenia w dniu turnieju do godz. 9.30
b) uczestnik turnieju zobowiązany jest do posiadania własnego sprzętu i stroju sportowego wraz z obuwiem zmiennym.
c) uczestnikami turnieju mogą być : młodzież i dorośli będący wyłącznie amatorami i będącymi Mieszkańcami Gminy Santok.
VII. Klasyfikacje turnieju:
1. Młodzież powyżej 15 lat
2. Dorośli od 18 do 40 lat
3. Dorośli od 41 do 65 lat
4. Dorośli powyżej 66 lat
IX. Organizator zapewnia:
a) stoły do gry,
b) piłeczki,
c) obsługę techniczną,
VIII. Nagrody: puchary ufundowane przez Starostę Powiatu Gorzowskiego i nagrody rzeczowe ufundowane przez prywatne osoby.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
1. Uczestnicy turnieju są zobowiązani do przestrzegania zasad i regulaminów ustalonych przez gospodarza obiektu i organizatora turnieju.
2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy zagubione lub pozostawione w szatni.
3. Ubezpieczenie oraz dojazd zawodników na koszt własny.
4. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za kontuzje, wypadki, problemy zdrowotne uczestników podczas trwania zawodów.
5. Zawodnik startuje w turnieju na własną odpowiedzialność.
6. Kwestie sporne, w zależności od ich charakteru, rozstrzyga Organizator.
7. Ostateczna interpretacja regulaminu należy wyłącznie do Organizatora.
8. Udział w turnieju jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację imienia i nazwiska oraz wizerunku w mediach społecznościowych.
Mariusz Śpiewanek
7 lutego 2024 r. dyrektor szkoły - Ferdynand Sańko oraz nauczyciel - Radosław Nowak uczestniczyli w Wojewódzkiej Gali Plebiscytu Edukacyjnego w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Dyrektor szkoły Ferdynand Sańko odebrał nagrodę dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipkach Wielkich za zajęcie I miejsca w powiecie gorzowskim oraz II miejsca w województwie lubuskim. W kategorii szkół podstawowych nagrodzono szkoły, które zasługują na miano najbardziej kreatywnych oraz przyjaznych uczniom i rodzicom.
Radosław Nowak odebrał nagrodę za zajęcie I miejsca w powiecie gorzowskim oraz III miejsca w województwie lubuskim dla najbardziej charyzmatycznego i kreatywnego nauczyciela oraz jak wskazuje regulamin plebiscytu: takiego, który nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także ma umiejętność nawiązywania relacji, cieszy się autorytetem i sympatią zarówno uczniów, jak i ich rodziców.
Relację z plebiscytu można oglądać na stronie https://gazetalubuska.pl/plebiscyt-edukacyjny-gazety-lubuskiej-nagrodzilismy-najpopularniejszych-nauczycieli-i-placowki-edukacyjne-w-regionie/ar/c5-18294783, natomiast w piątek, 9 lutego w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej. 21 marca ukaże się również specjalne wydanie dodatku do Gazety Lubuskiej, w którym zaprezentowana zostanie sylwetka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipkach Wielkich oraz nagrodzonego nauczyciela – R. Nowaka.
Pod linkiem znajduje się zarządzenie dotyczące rekrutacji do przedszkola.
7. lutego 2024 r. dyrektor szkoły - Ferdynand Sańko oraz nauczyciel - Radosław Nowak wezmą udział w Wojewódzkiej Gali Plebiscytu Edukacyjnego w Muzeum Ziemi Lubuskiej
w Zielonej Górze.
Dyrektor szkoły Ferdynand Sańko odbierze nagrodę dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Lipkach Wielkich za zajęcie I miejsca w powiecie gorzowskim oraz II miejsca w etapie wojewódzkim plebiscytu. W kategorii szkół podstawowych nagrodzono szkoły, które zasługują na miano najbardziej kreatywnych oraz przyjaznych uczniom i rodzicom.
Radosław Nowak odbierze nagrodę za zajęcie I miejsca w powiecie gorzowskim oraz
III miejsca w etapie wojewódzkim dla najbardziej charyzmatycznego i kreatywnego nauczyciela oraz jak wskazuje regulamin plebiscytu: takiego, który nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także ma umiejętność nawiązywania relacji, cieszy się autorytetem i sympatią zarówno uczniów, jak i ich rodziców.
Na przełomie lutego i marca 2024 r. w specjalnym dodatku do Gazety Lubuskiej zaprezentowana zostanie sylwetka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipkach Wielkich oraz nagrodzonego nauczyciela – R. Nowaka.
10 stycznia klasy 4a i 4b wraz z wychowawcami-p. Radosławem Nowakiem i p.Dorotą Dębską, uczestniczyły w seansie fimowym nowej ekranizacji książki Jana Brzechwy- ,,Akademia Pana Kleksa". Dla obu klas ta książka jest lekturą w tym roku szkolnym, więc obejrzenie filmu było dobrym pomysłem na porównanie tekstu literackiego i jego adaptacji. Film bardzo zainteresował uczniów. Był opowiedziany językiem i środkami, które do nich przemówiły. Mimo, że fabuła filmu była dość luźno powiązana z książką, również tu pojawiły się elementy magiczne i pierwszoplanowa postać- Ambroży Kleks. Uwagę widzów przyciągnęły barwne środki wyrazu - muzyka, kostiumy i scenografia. Niektórzy uczniowie po seansie opowiadali o momentach wzruszenia. Wychowawców zachwyciła kreacja aktorska Danuty Stenki i ścieżka dźwiękowa. Film niesie w sobie mądre przesłanie, że nikt nie rodzi się zły, to okoliczności i nasze decyzje nas takimi czynią. Oprócz walorów artystycznych, film ma także sens dydaktyczny. Wyjazd był bardzo udany. Po seansie uczestnicy wycieczki udali się do restauracji McDonalds, by tym przyjemnym akcentem podsumować wspólnie spędzony czas.
W dniu 20 grudnia 2023r. wspaniale uczciliśmy 105. rocznicę wybuchu zwycięskiej wielkopolskiej insurekcji będąc na wycieczce szkolnej w Lusowie i Poznaniu. W sprawozdaniu zamieszczonym na szkolnym FB i na stronie Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich szczegółowo przedstawiono przebieg wycieczki.
Po odbytej wycieczce edukacyjno – patriotycznej przyszedł czas na podsumowanie. W dniu 22 grudnia 2023r. w czasie uroczystości szkolnej podziękowałem uczniom za aktywny udział w wycieczce i nauczycielom pani Natalii Banaszak i Panu Krzysztofowi Celejewskiemu za miłą i profesjonalną współpracę oraz za opiekę nad uczestnikami wycieczki.Następnie uczestnicy wycieczki otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika przyznane przez Rogalowe Muzeum Poznania.
Certyfikaty uczniom i nauczycielom wręczyli Ferdynand Sańko – dyrektor szkoły i Mariusz Śpiewanek – nauczyciel historii. Na certyfikacie napisano ,,Z mocy postanowienia Rady Rogalowego Muzeum zaświadcza się o przebyciu rogalowej nauki i stwierdza się nabycie czeladniczej godności. A każdej Meli i Szczunowi nakazuje się co dalej : Farynę i młodzie szanować, jak Święty Marcin z potrzebującym podzielić cnót akuratności przestrzegać i pyszne rogale na całym świecie sławić.”
Centralnym punktem uroczystości było wręczenie flag Powstania Wielkopolskiego ważnym osobom w naszej szkolnej społeczności. Flagi Powstania Wielkopolskiego otrzymałem od Pana Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Flaga Powstania Wielkopolskiego jest symbolem bohaterstwa i patriotyzmu Wielkopolan walczących o wolność i niepodległość. W imieniu Pana Marszałka Marka Wożniaka flagi Powstania Wielkopolskiego wręczyłem osobom ważnym dla naszego lokalnego społeczeństwa :
- Panu Ferdynandowi Sańko: dyrektorowi szkoły,
- Pani Natalii Banaszak : nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej, absolwentce naszej szkoły, nielicznej osoby z Grona Pedagogicznego mieszkającej obecnie w Lipkach Wielkich i wykazującą się zaangażowaniem na rzecz lokalnego środowiska,
- Pani Dorocie Dębskiej : nauczycielce języka polskiego, pielęgnującej obyczaje, tradycje i patriotyzm wśród uczniów
- Adamowi Piniewskiemu uczniowi klasy IV a, który wykazał się dużą wiedzą historyczną na wycieczce szkolnej do Poznania.
Dziękuję Panu Marszałkowi za przekazanie dla mnie tej flagi Powstania Wielkopolskiego. Jest ona aktem odwagi bohaterów, którzy pod koniec grudnia 1918 roku przystąpili do walki o wolność Wielkopolski. Podjęli się oni zadania trudnego i wydawałoby się niemożliwego, zmagając się z lepiej wyszkolonym i uzbrojonym przeciwnikiem. Powstanie, które wybuchło spontanicznie, miało jeden cel – odzyskać ziemie pozostające pod zaborem pruskim. Jako absolwentowi historii UAM w Poznaniu zawsze bliskie mi były i są klimaty związane z pracą u podstaw i pracą organiczną tak świetnie prowadzoną przez wiele pokoleń Wielkopolan żyjących pod zaborem pruskim. Są one dla mnie wzorem do naśladowania w pracy zawodowej i działalności samorządowej.
Bardzo dziękuję za pomoc w organizacji wycieczki do Poznania Rodzicom oraz Nauczycielom : Pani Natalii Banaszak i Panu Krzysztofowi Celejewskiemu. Dziękuję uczniom i nauczycielom za cudowny klimat i wspaniałą atmosferę na wycieczce. Była to świetna, żywa lekcja historii i patriotyzmu. Pielęgnujmy mądry i nowoczesny patriotyzm.Za nami 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Świętowaliśmy ją dumnie i radośnie. Pamiętajmy o Polskich Bohaterach!
Do zobaczenia już wkrótce na następnych wielkich imprezach szkolnych!
Mariusz Śpiewanek
nauczyciel historii
W ramach realizowanego w naszej szkole programu wychowania patriotycznego uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w dniu 20 grudnia 2023 r. w wycieczce edukacyjnej do Poznania. Głównym celem wycieczki było poznanie miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim.
Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, było jedyną tak dużą, udaną insurekcją w naszej historii - doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Powstanie zakończyło się sukcesem dzięki dobrej organizacji zrywu, ale także wysokiej samoorganizacji wielkopolskiego społeczeństwa.Na mocy podpisanego 28 czerwca 1919 r. traktatu wersalskiego Wielkopolska oficjalnie znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Natalia Banaszak, p. Mariusz Śpiewanek i p. Krzysztof Celejewski. O godzinie 8.00 wyjechaliśmy spod naszej szkoły i po 1,5 godz. jazdy dojechaliśmy do pierwszego celu. Było to Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Uczniowie obejrzeli tam zbiór pamiątek związanych z generałem. Były to między innymi pamiętniki generała Józefa Dowbor Muśnickiego, listy oraz oryginalny szkic generała na temat historii formowanego przez niego w Borujsku Korpusu Polskiego. W gablotach znajdowały się zdjęcia, które dokumentują życie generała i jego rodziny w Lusowie. Wielkie wrażenie wywarły także informacje oraz pamiątki o tragicznych losach córek generała-Janiny i Agnieszki. Muzeum kultywuje pamięć generała Józefa Dowbor Muśnickiego i powstańców w ,,Galerii Powstańców”.Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem oglądali mapy, mundury, militaria i sztandary. Wzrok uczniów poszybował w górę ku modelom samolotów z początku XX wieku. Delegacja uczniów udała się na miejscowy cmentarz. Na mogile generała uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. W ten sposób oddali hołd naczelnemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Kolejnym celem było zwiedzenie Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku w Poznaniu. W Muzeum Powstania poznaliśmy wydarzenia czasów rozbiorów i pierwszej wojny światowej oraz sam przebieg walk powstańczych. Uczniom dużą radość sprawiła możliwość założenia powstańczego munduru i wzięcia karabinu do ręki. Następnie wyruszyliśmy do mieszczącego się niedaleko Rogalowego Muzeum Poznania żywego centrum poznańskiej tradycji i kultury. W kameralnej, swobodnej atmosferze uczniowie mieli możliwość uczestniczenia wraz z Rogalowym Mistrzem w pokazie wyrabiania rogali świętomarcińskich. Warsztaty dały im także możliwość zapoznania się z elementami gwary poznańskiej oraz wysłuchania legendy o św. Marcinie. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o historii miasta Poznań. Na zakończenie warsztatów opiekun wycieczki otrzymał dla uczniów Certyfikaty Rogalowego Czeladnika, które zostaną wręczone na szkolnym apelu. Uczniowie od organizatorów warsztatów otrzymali do skosztowania kawałek rogala świętomarcińskiego.
Po wielu wrażeniach historycznych odwiedziliśmy wreszcie Cukiernię na ulicy Paderewskiego, gdzie uczniowie otrzymali w prezencie rogale świętomarcińskie posiadające Certyfikat Unii Europejskiej. Rogale te wypiekane są według specjalnej receptury, są drogie i mają doskonały smak. O tym świadczyło zadowolenie naszych uczniów i ich ogromny uśmiech na twarzy. A uczniowie na słodkościach najlepiej się przecież znają. Sponsorami zakupu rogali świętomarcińskich dla uczniów byli Panowie Józef Ludniewski, Mariusz Śpiewanek i Ferdynand Sańko. Za ten wspaniały prezent dla uczniów serdecznie dziękujemy.Na zakończenie pobytu w Poznaniu odwiedziliśmy na Placu Wolności Jarmark Bożonarodzeniowy. Tam spotkał nas intensywny opad deszczu. Zmoknięci, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do domu.Zatrzymaliśmy się w Pniewach, gdzie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na posiłek do restauracji MC’Donalds.Szczęśliwie i pełni wrażeń wróciliśmy do Lipek Wielkich!
Była to świetna, żywa lekcja historii i patriotyzmu. Pielęgnujmy mądry i nowoczesny patriotyzm.
Dziękuję moim uczniom za wspólny czas i wzbogacenie wiedzy historycznej. Na pewno dziś jeszcze lepiej zrozumieliście słowa, że być Polakiem i patriotą to brzmi dumnie. Pamiętajcie o tym!
Dziękuję za organizację wycieczki Jacek Czopor Biuro Podróży w Międzyrzeczu. Świetna organizacja, miła atmosfera. Polecam to biuro.
Bardzo dziękuję za miłą i profesjonalną współpracę oraz za wspólną opiekę nad uczniami Pani Natalii Banaszak i Panu Krzysztofowi Celejewskiemu. Dziękuję Wam za życzliwość i pomoc. Jesteście Wielcy! Wiem, że na Was zawsze mogę liczyć. Dziękuję Wam za to.
Mariusz Śpiewanek kierownik wycieczki
W dniach 08.12.2023 r. – 15.12.2023 r. grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Lipkach Wielkich z koordynatorem projektu - Radosławem Nowakiem i nauczycielką j. polskiego Dorotą Dębską przebywała w Zamku Trebnitz w Brandenburgii. Uczniowie realizowali tam wspólny projekt międzynarodowy z uczniami z naszej szkoły partnerskiej w Bad Freienwalde oraz ze szkoły chemicznej w Pradze i w Plunge (Litwa) w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus +. Program Erasmus + jest kluczowym instrumentem służącym budowie europejskiego obszaru edukacji, wspieraniu realizacji europejskiej współpracy strategicznej w dziedzinie kształcenia i szkolenia, wraz z programami sektorowymi będącymi jej podstawą. Ponadto odgrywa on kluczowe znaczenie w zacieśnianiu współpracy w zakresie polityki młodzieżowej w ramach strategii UE na rzecz młodzieży.
Łącznie w projekcie udział wzięło ponad 70 uczniów. Grupy międzynarodowe rozwiązywały w pierwszej fazie projektu różne problemy dotyczące Unii Europejskiej, a następnie zostały podzielone na 5 grup warsztatowych: komiks, taniec, muzyka, video/film oraz teatr. Przez tydzień uczniowie przygotowywali swój program wystąpienia, który odbył się przedostatniego dnia.
Pierwszego dnia wszyscy uczniowie poznawali się dzięki zabawom integracyjnym przeprowadzonym przez koordynatorów projektu. Kolejnego dnia polska grupa prezentowała swój kraj, region, gminę Santok oraz szkołę w Lipkach Wielkich. Nie zapomnieliśmy również o zaprezentowaniu polskich akcentów, zwłaszcza filmu Chłopi, który jest nominowany do Oskara. Po prezentacjach wszyscy zostali poczęstowani smakołykami, które przywieźliśmy z Polski.
W niedzielę wszyscy uczniowie uczestniczyli w tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym, który odbywał się na terenie Campusu Schloss Trebnitz. Mieliśmy okazję wzięcia udziału
w koncercie kolęd z udziałem berlińskiego chóru.
Podczas kolejnych wieczorów kolejne kraje prezentowały swoje państwa. Ciekawym punktem był również konkurs - EUROVISION Contest Song. Grupy mieszane z różnych krajów prezentowały europejskie piosenki. Wieczór przebiegał w miłej i głośnej atmosferze.
W trakcie realizacji projektu uczniowie mieli jeden dzień, w którym nie pracowali aż tak intensywnie nad projektem. Mieli bowiem czas na zwiedzenie ciekawych miejsc oraz rozmowę z interesującymi osobami. Cała grupa pojechała do Berlina. Wieczorem wszyscy udali się na jarmark świąteczny na Plac Aleksandra oraz zakupy do pobliskiego centrum handlowego.
Przedostatniego dnia w czwartek odbyły się prezentacje, które odzwierciedlały ogromne zaangażowanie uczniów oraz ich sumienną pracę. Podczas ewaluacji, która podsumowała projekt oraz uwidoczniła doskonałe rezultaty pracy uczniowie otrzymali Youthpass`y
– zaświadczenia z Komisji Europejskiej o ukończonym programie, w którym zawarto szczegółowy opis działań.
Uczniowie świetnie zintegrowali się ze swoimi koleżankami i kolegami z innych krajów, a ich wspólna praca była bardzo owocna. Na koniec pojawiły się również łzy. Zawiązały się również nowe znajomości, które z pewnością zostaną podtrzymane. W planach mamy kolejne wspólne spotkania. Odbyły się również stosowne rozmowy w tym zakresie oraz złożone zostały wiążące deklaracje. Kolejny projekt odbędzie się w grudniu przyszłego roku. Ustaliliśmy również dokładny termin oraz tematykę, którą wspólnie będziemy realizować w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus + w dziedzinie europejskiej polityki młodzieżowej. Unia Europejska ewoluuje, podejmuje różne nowe tematy oraz próbuje je rozwiązać. Przykładem może być choćby konflikt zbrojny, który toczy się za naszą wschodnią granicą. O tych oraz innych problemach UE chcemy dyskutować z uczniami oraz podejmować wspólną próbę ich rozwiązania w ramach funkcjonowania Wspólnoty.